Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୫୭୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ! ବିହାରରେ ସର୍ବାଧିକ ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ସଂକ୍ରମିତ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ସର୍ବନିମ୍ନ

10/05/2021 at 4:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୫: ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଭୟ ବଢ଼ାଇଛି । ଗତବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ୨୦୨୧ରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କରୋନା ବିପଦ ଅଧିକ ରହିଛି। ମେ ପହିଲା ସୁଦ୍ଧା ୩୬ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬୪.୬ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ  ଲିଙ୍ଗ ଆଧାରରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଡାଟା ଅନୁସାରେ ବିହାରର ମହିଳା କରୋନାରେ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା କୋଭିଡ-୧୯ ଭାଇରସ୍‌ରେ ସଂକ୍ରିମତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୩୮ ପ୍ରତିଶତ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୩୬ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ୩୨% ମହିଳା କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ସବୁଠୁ କମ୍‌ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ବ୍ୟାପୁଛି। ଏଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ ୩୮.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଗତବର୍ଷ ସଂକ୍ରମଣ ୩୪ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନିଜାମାବାଦ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଇସିୟୁରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ସଂକ୍ରମିତ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଗତବର୍ଷ ସହ ସମାନ ରହିଛି। ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ମହିଳା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି। ପ୍ରଥମେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ୩୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଭାରତରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ମହିଳାଙ୍କୁ ବିଳମ୍ବରେ ଚିକିତ୍ସା ମିଳୁଛି ଏବଂ ଏହି ସବୁ କାରଣ ପାଇଁ ଏବେ ଆଇସିୟୁରେ ମହିଳା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବା ନେଇ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତର କିରଣ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts