Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାରବାଟୀରେ ହେବନି ଭାରତ-ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍, ଦର୍ଶକ ନିରାଶ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ନିଲାମୀ ତାଲିକାରୁ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ଏହି ଖେଳାଳି ବାହାର
  • ||
  • Syed Modi International: ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ମାଲଭିକାଙ୍କ ସହ ଟାଇଟଲ୍‌ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • IPLରେ ଜଲଓ୍ବା ଦେଖାଇବେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ନିଲାମୀ ପାଇଁ ବେସ୍‌ ପ୍ରାଇସ୍ ରହିଛି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା, ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି
  • ||
  • ୟେମେନ ଗଣହତ୍ୟାକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଜାତିସଂଘ, ସାଉଦିର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ୭୦ ବିଦ୍ରୋହୀ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ନୟନଜୋରିକୁ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କିଛି ଲୋକ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକରେ ବିଜେପିକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ କର୍ମୀ
  • ||
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଂଗ: ନବୀନଙ୍କ ମେସେଜରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ହଁ ଭରିବା ପରେ ଆସିଛି ରାଜନୈତିକ ଟ୍ବିଷ୍ଟ

10/12/2018 at 6:36 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୦|୧୨: ମହିଳାଙ୍କୁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେବିଜେଡି ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିକୁ ଲମ୍ଫ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ନୂଆ ନୂଆ ରାଜନୈତିକ ଗୋଟି ଚାଳନା ଚାଲିଛି।  କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ବି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେକଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।  ନବୀନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ରାହୁଲ । ରାହୁଲଙ୍କ ସମର୍ଥକୁସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ତେବେ ଏହା ଭିତରେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରାଥମିକତାନେଲାଣି ବାସ୍ତବରେ ମହିଳାଙ୍କୁ  ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗନେଇ ଯେଉଁ  ଆୱାଜ ଉଠିଛି ବାସ୍ତବରେ ତାର ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋଧା କିଏ।

ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ମହିଳା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଯୋର । ନବୀନଙ୍କ  ମେସେଜରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ହଁ ଭରିବା ପରେ ଆସିଛି ରାଜନୈତିକଟ୍ବିଷ୍ଟ । ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଡିଶା ବିଧାନ ସଭାରେ ସର୍ବସମ୍ମନତିପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସମର୍ଥନ ମାଗିବା ସହ ସବୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଆଉ ଏତିକିବେଳନବୀନଙ୍କ ସହ ସ୍ବର ମିଳାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି । ଦେଶର ସବୁ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ  ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ବିଧାନସଭାରେ ସଂଙ୍କଳ୍ପପାରିତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ରାହୁଲଙ୍କର ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମକୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ସହ ଖୁସି ଥିବାକହିଛନ୍ତି ନବୀନ ।

ରାହୁଲ ତ ନବୀନଙ୍କ ସ୍ବରକୁ ଟାଣ ଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାଏକ ନୂଆ ରାଜନୀତି ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ପ୍ରକୃତରେ ଏ ମୁଦ୍ଦା ର ଶ୍ରେୟା କାହାକୁ ଯାଉଛି। ବିଜେଡି କହିଛିବିଜୁ ବାବୁ ମହିଳାଙ୍କ ଲାଗି  ସରଂକ୍ଷଣ କଥା ପ୍ରଥମେଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ନବୀନ ଏବେ ଏହାକୁ ଆଗକୁ ନେଉଛନ୍ତି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ଶ୍ରେୟନେବାକୁ ବି ଉଦ୍ୟମ କରିଛି । ବିଜେଡି ନୁହେଁ ପ୍ରଥମେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲା । ସଂସଦରଗୋଟିଏ ଗୃହରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ବି ପାରିତ ହୋଇଛି । ଆଉ ବିଜେପି କହିଛି ଉଭୟଙ୍କ ଭିତରେ ଭିତିରି ସଂପର୍କରହିଛି, ତେଣୁ ଉଭୟ ଏକାକଥା କହୁଛନ୍ତି ।

୨୦୧୯ ଆଗରୁ ମହିଳା କାର୍ଢ ଖେଳି ନବୀନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଜାତୀୟରାଜନୀତିରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭୋଟ ସେୟାର ବଢ଼ାଉଛି କିନାହିଁ ତାହା ବି ଦେଖିବା କଥା।

   Related Posts