Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଂଗ: ନବୀନଙ୍କ ମେସେଜରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ହଁ ଭରିବା ପରେ ଆସିଛି ରାଜନୈତିକ ଟ୍ବିଷ୍ଟ

10/12/2018 at 6:36 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୦|୧୨: ମହିଳାଙ୍କୁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେବିଜେଡି ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିକୁ ଲମ୍ଫ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ନୂଆ ନୂଆ ରାଜନୈତିକ ଗୋଟି ଚାଳନା ଚାଲିଛି।  କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ବି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେକଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।  ନବୀନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ରାହୁଲ । ରାହୁଲଙ୍କ ସମର୍ଥକୁସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ତେବେ ଏହା ଭିତରେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରାଥମିକତାନେଲାଣି ବାସ୍ତବରେ ମହିଳାଙ୍କୁ  ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗନେଇ ଯେଉଁ  ଆୱାଜ ଉଠିଛି ବାସ୍ତବରେ ତାର ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋଧା କିଏ।

ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ମହିଳା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଯୋର । ନବୀନଙ୍କ  ମେସେଜରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ହଁ ଭରିବା ପରେ ଆସିଛି ରାଜନୈତିକଟ୍ବିଷ୍ଟ । ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଡିଶା ବିଧାନ ସଭାରେ ସର୍ବସମ୍ମନତିପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସମର୍ଥନ ମାଗିବା ସହ ସବୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଆଉ ଏତିକିବେଳନବୀନଙ୍କ ସହ ସ୍ବର ମିଳାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି । ଦେଶର ସବୁ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ  ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ବିଧାନସଭାରେ ସଂଙ୍କଳ୍ପପାରିତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ରାହୁଲଙ୍କର ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମକୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ସହ ଖୁସି ଥିବାକହିଛନ୍ତି ନବୀନ ।

ରାହୁଲ ତ ନବୀନଙ୍କ ସ୍ବରକୁ ଟାଣ ଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାଏକ ନୂଆ ରାଜନୀତି ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ପ୍ରକୃତରେ ଏ ମୁଦ୍ଦା ର ଶ୍ରେୟା କାହାକୁ ଯାଉଛି। ବିଜେଡି କହିଛିବିଜୁ ବାବୁ ମହିଳାଙ୍କ ଲାଗି  ସରଂକ୍ଷଣ କଥା ପ୍ରଥମେଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ନବୀନ ଏବେ ଏହାକୁ ଆଗକୁ ନେଉଛନ୍ତି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ଶ୍ରେୟନେବାକୁ ବି ଉଦ୍ୟମ କରିଛି । ବିଜେଡି ନୁହେଁ ପ୍ରଥମେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲା । ସଂସଦରଗୋଟିଏ ଗୃହରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ବି ପାରିତ ହୋଇଛି । ଆଉ ବିଜେପି କହିଛି ଉଭୟଙ୍କ ଭିତରେ ଭିତିରି ସଂପର୍କରହିଛି, ତେଣୁ ଉଭୟ ଏକାକଥା କହୁଛନ୍ତି ।

୨୦୧୯ ଆଗରୁ ମହିଳା କାର୍ଢ ଖେଳି ନବୀନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଜାତୀୟରାଜନୀତିରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭୋଟ ସେୟାର ବଢ଼ାଉଛି କିନାହିଁ ତାହା ବି ଦେଖିବା କଥା।

   Related Posts