Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସ୍ବାମୀ ହାତ ଛାଡ଼ିଦେଲା ପରେ ଅଟୋର ହାତ ବାଛି ନେଲେ ମଧୁମିତା, ପାଲଟିଗଲେ ଅସହାୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ

8/02/2020 at 3:53 PM

ବାଲେଶ୍ବର୮/୨:  ଏକା କରି ଅଧା ବାଟରେ ହାତ ଛାଡ଼ି ଦେଲା ସ୍ବାମୀ। ଅଗ୍ନୀକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ବିବାହ କରିଥିବା ସ୍ବୀମୀ ସ୍ତ୍ରୀର ହାତ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଜୀବନ ସାଥୀ କରିନେଲା। ମାତ୍ର ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଧକ୍କାରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ି ନଥିଲେ ମଧୁମିତା ବିନ୍ଧାଣୀ। ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ କେମିତି ସେ ଆଗକୁ ଯିବେ ସେଥିପାଇଁ ମନରେ ବଳ ସଞ୍ଚୟ କରିଥିଲେ ମଧୁମିତା।

ତେବେ ଦୁଇଟି ପିଲାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ା ଖର୍ଚ୍ଚ ଓ ମୁହଁରେ ଦାନା ଟିକିଏ ଦେବା ପାଇଁ ମଧୁମିତା ବାଛିଥିଲେ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭିଂ। ମଧୁମିତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ନେଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଂଶସା କରିଛନ୍ତି। ସ୍ବାମୀ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯିବା ପରେ ମଧୁମିତା ନିଜେ ଶିଙ୍ଗରେ ନିଜେ ମାଟି ତାଡ଼ିବା ଶିଖିଛନ୍ତି। ସମାଜର ଅନ୍ୟ ଅସହାୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧୁମିତା ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି।

ସକାଳରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଯାଏଁ  ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଭିତରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ କଟିଯାଏ । ସ୍ବାମୀ ହାତ ଛାଡି ଦେବା ପରେ ଅଟୋର ହାତ ଧରି ନେଇଛନ୍ତି ମଧୁମିତା। ୨୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମଧୁମିତାଙ୍କୁ ଅଟୋ ହିଁ ବାଟ କଡ଼େଇ ନେଇଛି। ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ ପାଠ ପଢାଇବା ସହ ପରିବାରର ବୋଝ ମଧୁମିତା ନିଜେ ମୁଣ୍ଡାଇନ୍ତି। ଋଣ କରି ମଧୁମିତା ଅଟୋ କିଣିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଋଣ ସୁଝିବାକୁ ଅଳ୍ପ କିଛି ଟଙ୍କା ବାକି ଅଛି । ଜୀବନ ସଂଘର୍ଷରେ ସେ ଜିତିଯାଇଛନ୍ତି। ମଧୁମିତା କହିଛନ୍ତି ‘ହାତ ଗୋଡ ଥିବା ମଣିଷ ସବୁ କିଛି କରିପାରିବ’ । ତାଙ୍କର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖି ବାଲେଶ୍ବରବାସୀ ମଧୁମିତାଙ୍କୁ ଭୁରିଭୁରି ପ୍ରଂଶାସ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts