Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉଠାଇଲେ ମହିଳା ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ: ମନ୍ଦିରରେ ହୋମ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିବାରୁ କ୍ଷୁବ୍ଧ

27/10/2020 at 4:19 PM

ସୋଲନ ୨୭/୧୦ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସୋଲନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଣେ ମହିଳା ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିରରେ ହୋମଯଜ୍ଞ କରିବାକୁ କିଛି ଲୋକ ରୋକିଥିଲେ। ମହିଳା ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ଏଥିରେ କ୍ଷୁବ୍ଧ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ଯାହା ଇଚ୍ଛା ତାହା କହିଥିଲେ। ନବରାତ୍ର ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ସେଠାକାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୁଳିନୀ ମାତା ମନ୍ଦିରରେ ଅଷ୍ଟମୀ ଅବସରରେ ହୋମ ହୋଇଥିଲା। ମହିଳା ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ରୀତିକା ଜିନ୍ଦଲ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ତହସିଲଦାର ଏବଂ ମନ୍ଦିରର ସମସ୍ତ ପ୍ରବନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ସେ ହିଁ ଦେଖୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ହୋମ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଲୋକ ରୋକିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେମାନେ କହିଥିଲେ ମହିଳାଙ୍କୁ ହୋମ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ରୀତିକା ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ପୂଜାରେ ସଲିମ ହୋଇଥିଲେ।  

ରୀତିକା ଜିନ୍ଦଲ ଅଭିମାନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ମାନ କଥା କହୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମାଜରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ ରଖାଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ସକାଳେ ସେ ପୂଜା ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଦାରଖ କରିବାକୁ ମନ୍ଦିର ଯାଇଥିଲେ। ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଓ ପୂଜାକୁ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ସେଠାରେ ହୋମଯଜ୍ଞ ଚାଲିଥିଲା। ସେ ମନ୍ଦିରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କୁ ହୋମରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ସଫା ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଯେ ଯେବେଠାରୁ ମନ୍ଦିରରେ ହୋମ ହେଉଛି ସେବେଠାରୁ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ହୋମରେ ବସିବାକୁ ଅଧିକାର ମିଳିନାହିଁ।

ଆଇଏଏସ ରୀତିକା ଜିନ୍ଦଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାନସିକତାକୁ ବଦଳାଇବା ଦରକାର। ଏହି ମାନସିକତାକୁ ମହିଳାମାନେ ହିଁ ବଦଳାଇବା ଦରକାର। କିନ୍ତୁ ଏହି ରୂଢିବାଦି ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିରୋଧ କଲେ ହିଁ ଏହିଭଳି ମାନସିକତା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ହୋମରେ ବସିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଇ ହୋମରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ରୀତିକା କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଥମେ ସେ ଜଣେ ମହିଳା, ପରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ। ଜଣେ ମହିଳା ହିସାବରେ ସେ ମହିଳା ଅଧିକାର ପାଇଁ ଏହି ଲଢେଇ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି।

ରୀତିକା ଜିନ୍ଦଲ ୧୯୮୬ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଘର ପଞ୍ଜାବର ମୋଗା ଜିଲ୍ଲାରେ। ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସେ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ୮୮ ରେଙ୍କ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସୋଲନରେ ତହସିଲଦାର ପଦବୀରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts