Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ମତାନ୍ତର ଓ ମନାନ୍ତରରୁ ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ- ଭରଣ ପୋଷଣ ଓ ନ୍ୟାୟ ମିଳୁ ନଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

26/09/2019 at 5:12 PM

ଭଦ୍ରକ ୨୬।୦୯- ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ୁଛି ପାରିବାରିକ ବିଚ୍ଛେଦ ମାମଲା । ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ କଥା ଚିନ୍ତା ନକରି ମନାନ୍ତର କିମ୍ବା ମତାନ୍ତର ପାଇଁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଉଛନ୍ତ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ । କୋର୍ଟ କଚେରୀରେ ପହଞ୍ଚୁଛି ମାମଲା । ହେଲେ ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି ମହିଳା । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ମାମଲା ଗଡ଼ୁଥିବାରୁ ହକ୍‌ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା ଅନେକ ମହିଳା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

  ବର୍ଷାଧିକ କାଳ କୋର୍ଟକୁ ଦଉଡ଼ି ଦଉଡ଼ି ନୟାନ୍ତ ହେଲେଣି, ତଥାପି ନା’ ମିଳିଛି ନ୍ୟାୟ, ନା’ ମିଳିଛି ଭରଣପୋଷଣ ସହାୟତା । ଏ ତ ଥିଲା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ । ତେବେ କେବଳ ଏଇ ଜଣେ କି ଦୁଇ ଜଣ ମହିଳା ନୁହନ୍ତି, ୟାଙ୍କ ଭଳି ଶହ ଶହ ମହିଳା ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ ମାମଲାରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ଭାଗ୍ୟ-ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଆଦରି ରହିଛନ୍ତି। ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ୁଛି ପାରିବାରିକ ବିଚ୍ଛେଦ ମାମଲା । ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ କଥା ଚିନ୍ତା ନକରି ମନାନ୍ତର କିମ୍ବା ମତାନ୍ତର ପାଇଁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଉଛନ୍ତ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ । କୋର୍ଟ କଚେରୀରେ ପହଞ୍ଚୁଛି ମାମଲା । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ମାମଲା ଗଡ଼ୁଥିବାରୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା କେତକ ମହିଳା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ପ୍ରଥମେ ଉଭୟ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭିତରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ମନାନ୍ତର, ମତାନ୍ତରକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । କାଉନସେଲିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଭୟଙ୍କ ଭିତରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ପୁଣି ଥରେ ଯୋଡ଼ିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରନ୍ତି । ଏହା ସମ୍ଭବ ନହେଲେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଯାଏଁ କଥା ଯାଏ । ଆଉ ସ୍ତ୍ରୀର ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ସ୍ବାମୀ । ହେଲେ ଏଭଳି ମାମଲାରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲୁଥିବାରୁ ଏଭଳି ଘଟଣାର ଶିକାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ହିଁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟ କାଉନସିଲରଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ମାସରେ କେବଳ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ  ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଏଭଳି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।  ନ୍ୟାୟପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବର୍ଷାଧିକ କାଳ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡୁଥିବା ଆଇନଜୀବୀ ଗଦାଧର ବଳ ପ୍ରକାଶ  କରିଛନ୍ତି ।

ସାଥୀରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ଏମିତି ଅନେକ ମହିଳା କୋର୍ଟକୁ ଦଉଡ଼ୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଭରଣ ପୋଷଣ ଦାୟିତ୍ବକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଆଇନର ଗଳାବାଟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ପତ୍ନୀକୁ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ପତି । ଏମିତିରେ ଏଭଳି ମାମଲାରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଥିବା କେତେ ଜଣ ନ୍ୟାୟ ପାଉଛନ୍ତି  ଆଉ କେତେ ଜଣ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ନ୍ୟାୟ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts