Saturday, March 23, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସ୍ତ୍ରୀ ଯଦି ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମାରେ ତାହେଲେ ଏହା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଉସୁକାଇବା ସଂଗେ ସମାନ ନୁହେଁ : କୋର୍ଟ

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୧ : ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କୌଣସି ସ୍ତ୍ରୀ ଆଉ କାହା ସାମ୍ନାରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମରିଥାନ୍ତି ତାହେଲେ ସେହି ଘଟଣାକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଉସୁକାଇବା କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ଉସୁକାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଚାଲିଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମାମଲାରେ ରାୟ ଦେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହା କହିଛନ୍ତି । ମହିଳାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଛନ୍ତି ।  

ଜଷ୍ଟିସ ସଂଜୀବ ସଚଦେବା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାଧାରଣ କଥାରେ ଯଦି ସ୍ତ୍ରୀ କାହା ସମ୍ମୁଖରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉପରକୁ ହାତ ଉଠାଇଲା ତାହେଲେ କେହି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରିବନାହିଁ | ଯଦି ଚାପୁଡ଼ା ମାରିବା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ଉସୁକାଇବା ବୋଲି କେହି ଭାବୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହାକୁ ବିବେକହୀନ ବୋଲି କୁହାଯିବ |

କୋର୍ଟ ରାୟ ଦେଇଥିଲେ ଯେ, ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମକଦ୍ଦମା ଜାରି ରଖିବାର କୌଣସି ପ୍ରୟୋଜନ ନାହିଁ | ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମାମଲାର କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରିବନାହିଁ | ଏହି ମାମଲାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ୟ କଲେ ତାହା କେବଳ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା ଦେବା ସଂଗେ ସମାନ | ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଆଇପିସି ଧାରା ୩୯୬ ଆଧାରରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରମାଣ ଥିବା ଘଟଣା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତ୍ତିହୀନ |

ଆବେଦକ ପକ୍ଷ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୫ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୨ ତାରିଖରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ପର ଦିନ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସୂଈସାଇଡ ନୋଟ ଲେଖିଥିଲେ | ସେହି ସୂଈସାଇଡ ନୋଟକୁ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଥିଲା | ସୂଈସାଇଡ ନୋଟ ଆଧାରରେ ପୋଲିସ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ଉସୁକାଇବା ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ କରିଥିଲା | ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ, ୨୦୧୫ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖରେ ମହିଳା ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଥିଲେ | ଏହାପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨ ତାରିଖରେ ସ୍ବାମି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ |

ମହିଳାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ବୋହୁ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ, ସ୍ତ୍ରୀ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛି | ତେବେ ସମସ୍ତ ସାକ୍ଷ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ପରେ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ସ୍ୱାମୀ ଲେଖିଥିବା ସୂଈସାଇଡ ନୋଟରେ କେଉଁଠାରେ ହେଲେ ଲେଖା ହୋଇନାହିଁ ଯେ, ସ୍ତ୍ରୀ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଥିବା ଯୋଗୁଁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି |

155 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର