Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ସନ୍ତୋଷ ରାଉଳ ଓରଫ ସାରଥୀ ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବାପରେ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆଶଙ୍କା କଲେଣି ଆଇନଜୀବୀ : ଏବେବି ସାରଥୀ ଅନୁଗତ ଅଛନ୍ତି ଆକ୍ଟିଭ୍, ଘଟାଇପାରନ୍ତି ଅଘଟଣ…

23/07/2019 at 4:22 PM

କଟକ ୨୩|୭: ପାଖାପାଖି ୪ବର୍ଷ ତଳେ ଭଣ୍ଡ ସାରଥିର ଭାଣ୍ଡାମିକୁ ଦେଖି ସାରିଛି ସାରା ଓଡ଼ିଶା । ଲୋକଙ୍କ ଧର୍ମୀୟ ଭାବନା ସହ ଖେଳୁଥିବା ଏହି ଆତ୍ମଘୋଷିତ ପ୍ରଭୁର ସମସ୍ତ କେଳେଙ୍କାରୀର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍‌ କରିଥିଲା ନ୍ୟୁଜ୍‌ ସେଭେନ୍‌ । ଏହା ପରେ ସାରଥି ପ୍ରତି ଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମନୋଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିଲା । ହେଲେ ଏହି ଭଣ୍ଡ ବାବାର କିଛି ହାତଗଣତି ଭକ୍ତ ଏବେ ବି ମାତିଛନ୍ତି । ଏବେ ଯେତେବେଳେ ସାରଥିକୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ବେଲ୍‌ ମିଳିଛି, ଆଉ ସେ ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ଯାଉଛି, ସେତେବେଳେ ତା’ ବିରୋଧରେ ସାକ୍ଷ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି ।

ହାଇକୋର୍ଟରୁ ବେଲ୍‌ ମିଳିବା ପରେ ଏବେ ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବ ସାରଥି ଓରଫ ସନ୍ତୋଷ ରାଉଳ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଲା ସାରଥି ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବା ପରେ କ’ଣ ରହିବ ପାରିପାର୍ଶ୍ବିକ ସ୍ଥିତି ? ଯଦିଓ ବାବା ପାଇଁ ବାରିମୂଳ ଆଶ୍ରମ ମନା ହୋଇଛି ତଥାପି ସାରଥି ଅନୁଗତଙ୍କ କାରନାମା ଦେଖିଲେ ଏଭଳି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସ୍ବାଭାବିକ । କାରଣ ୪ବର୍ଷ ତଳେ ଭଣ୍ଡ ସାରଥିର ସବୁ ଭାଣ୍ଡାମୀ ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ ହୋଇସାରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସୀ ଭକ୍ତ ଏବେ ବି ତାକୁ ଭଗବାନ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଆକ୍ଟିଭିଟିକୁ ଦେଖିଲେ ସାରଥି ପାଇଁ ସେମାନେ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ତାହା ବେଶ୍‌ ଅନୁଭବ କରିହେଉଛି ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏବେ ଯେତେବେଳେ ସାରଥି ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ଯାଉଛି ସେତେବେଳେ ମାମଲାରେ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ଯଦିଓ କୋର୍ଟ ସାରଥିର ଧର୍ମସଭା ଆଦି ଆକ୍ଟିଭିଟି ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ସାରଥି ଅନୁଗତଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି କଟକଣା ନଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସାରଥି କୌଣସି ଅପ୍ରିତିକର କାଣ୍ଡ ବି ଘଟାଇବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଆଇନଜୀବୀ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ବ ରହିବ ନିଶ୍ଚୟ ।

ଯେଉଁ  ଯୁବତୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଯୋଗୁଁ ସାରଥିଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳିବାରେ ଏତେ ବିଳମ୍ବ ହେଲା ଏବେ ସେଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ କିଛିଟା କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କ ମତରେ ଅନେକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସାରଥି ପାଲରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସାମ୍ନାକୁ ନଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ବି ସେମାନେ ସାରଥି ପାଇଁ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଯେଉଁମାନେ ସାରଥି ବିରୋଧରେ ଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ।

ସାରଥି ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବା ପରେ ସେ କୁଆଡ଼େ ଯାଉଛି କ’ଣ କରୁଛି, କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଠିକ୍‌ରେ ପାଳନ ହେଉଛି କି ନାହିଁ, ସେ ସବୁ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବେ ପୋଲିସର ଦାୟିତ୍ବ । ସାରଥି ପାଇଁ ଆଗକୁ ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅଘଟଣ କିମ୍ବା ଅପ୍ରିତିକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ତାହେଲେ ଏଥି ପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ ହେବ ?

   Related Posts