Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଆଗୁଆ ସରିଲା ବିଧାନସଭା ଶୀତ ଅଧିବେଶନ- ୧୭ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି

28/11/2019 at 9:27 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮।୧୧ – ବିଧାନସଭା ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ଆଗୁଆ ଶେଷ ହୋଇଛି । ୧୭ ଦିନ ଆଗୁଆ ବିଧାନସଭାକୁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ନଭେମ୍ବର ୧୩ ତାରିଖରେ ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ବିଧାନସଭାରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧ, ଚାଷୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରଗରମ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଏହା ସହ ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଲିଙ୍କ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଇ ଜଣ ମହିଳା ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ନେବା ଘଟଣାରେ ବିଧାନସଭା ହୁଲସ୍ତୁଲ ହୋଇଥିଲା ।

ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ମିତାରାଣୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଓ ଜଗତସିଂହପୁର ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ସ୍ମିତାରାଣୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଥିଲେ ବିରୋଧୀ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ଅପରାଧ ବିଷୟକୁ ରାଜନୀତିକରଣ କରିବା ନ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ ଥିବା କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ।

ମାତ୍ର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଓ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧ ହେଲେ ଏହାକୁ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ବିରୋଧୀ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଥିଲେ । ଜଗତିସଂହପୁରରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଶିକାର ହେବାପରେ ଲଜ୍ୟାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଦଳିତ ଯୁବତୀଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳାବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଥିଲା ।

ଚାଷୀଙ୍କର ଧାନବିକ୍ରିରେ ଟୋକନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ସରଗରମ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଓ ଗାଡି କାଗଜ ପତ୍ର ମିଳିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଗୃହରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାକୁ ୩ ମାସ ପାଇଁ କୋହଳ କରାଯାଇଥିବା କଥା ଗୃହରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ଗୃହରେ ୮୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ ବା ବ୍ୟୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ବିଲ୍‌ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ବିଧାନ ସଭାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ଗୃହରେ ଦେବୋତ୍ତର ଆଇନ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍‌ ଆଗତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠକୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଓଡିଶାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ହକି ବିଶ୍ୱ କପ୍‌ ଆୟୋଜନ ନେଇ ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଏକ ସଙ୍କଳ୍ପ ଆଗତ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ୧୩ଟି ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ୫ଟି ବିଧେୟକ ଗୃହରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ସିଏଜି , ୧୭ଟି ବାର୍ଷିକ ବିବରଣୀ ଓ ୪ଟି କମିଟିର ରିପୋର୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହ ଗୃହରେ ପୂର୍ବତନ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ଓ ପଞ୍ଚୟତିରାଜ ଓ ପାନୀଜଳ ଯୋଗାଣମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜୋରଦାର୍‌ ବିତର୍କ ହୋଇଥିଲା। ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରତାପଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ପ୍ରଦୀପ । ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହୋଇଥିଲେ । ସ୍ମିତାରାଣୀ ମୃତ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଓ ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜୋରଦାର ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts