Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନାଲରୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ହାତ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨ ମୃତ ଓ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ : କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବ କେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତ, ବିଏସକେଓ୍ୱାଇ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର କରିବେ ଶୁଭାରମ୍ଭ
  • ||
  • ୨୬ ଯାଏଁ ଶୁଖିଲା ପାଗ : ଧିରେଧିରେ କମିବ ରାତି ତାପମାତ୍ରା, ସକାଳେ କୁହୁଡି
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ଭୋର୍‌ରେ ଡେମୋ ଦେଖାଇଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||

କ୍ୟାବିନେଟରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ଜାଭଡେକର ଓ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କୁ ବିଜେପି ସଂଗଠନରେ ମିଳିବ କି ନୂଆ ଦାୟିତ୍ୱ ?

8/07/2021 at 6:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୦୭ : କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଏବଂ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକରଙ୍କ ସମେତ ୧୨ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାବିନେଟରୁ ବାହାରିବା ପରେ ଏହି ନେତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି। ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ସଂଗଠନରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ଏକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବୁଧବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟରେ ହୋଇଥିବା ସମ୍ପ୍ରସାରଣରେ ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀଙ୍କ ସମେତ ଦଳ ସଂଗଠନରେ ବିଭିନ୍ନ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପାଞ୍ଚଜଣ ନେତାଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଦିଆଯାଇଛି।

ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ଓ ରୋଜଗାର ବ୍ୟତୀତ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦେବୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଚିବ ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ଟୁଡୁ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ରାଜୀବ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ ବିଜେପି ସଭାପତି ଏଲ ମୁରୁଗାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ମୁରୁଗାନଙ୍କୁ ମତ୍ସ୍ୟ, ପଶୁପାଳନ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧଚାଷ ସହିତ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସେ କୌଣସି ସଦନରେ ସଦସ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ଗୃହକୁ ନିର୍ବାଚିତ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ବିଜେପିରେ “ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି, ଗୋଟିଏ ପଦବୀ” ନୀତି ଲାଗୁ ହୋଇଛି ସେଥିପାଇଁ ସରକାରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନେତାଙ୍କ ବଦଳରେ ସଂଗଠନର ନୂଆ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଏବଂ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକରଙ୍କ ସମେତ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏହି ସଂଗଠନରେ ଭୂମିକା ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ଏକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହି ତିନି ନେତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଥାୱରଚାନ୍ଦ ଗେହଲୋତ, ସାନ୍ତୋଷ ଗାଙ୍ଗୱାର୍, ରମେଶ ପୋଖ୍ରିଆଲ୍ ନିଶଙ୍କ, ସଦାନନ୍ଦ ଗୌଡା, ବାବୁଲ୍ ସୁପ୍ରିଓ, ଦେବଶ୍ରୀ ଚୌଧୁରୀ, ସଞ୍ଜୟ ଧୋତ୍ତ୍ରେ, ରତନଲାଲ କଟାରିଆ ଏବଂ ପ୍ରତାପଚନ୍ଦ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗେହଲୋତଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଗୃହର ନେତା ପଦ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ସେ ଦଳର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀ ସଂସଦ ବୋର୍ଡରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଦଳିତ ପ୍ରତିନିଧୀ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ଦଳର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ୧୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହନ୍ତି। ଦଳର ସାଧାରଣ ସଚିବମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡର ସଚିବ।

କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସଂସଦ ବୋର୍ଡରେ କେବଳ ୭ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନଡ୍ଡା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ, କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ଏବଂ ସଂଗଠନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବି.ଏଲ୍ ସନ୍ତୋଷ ଅଛନ୍ତି। ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତିନୋଟି ପଦବୀ ଖାଲି ଅଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ପଞ୍ଜାବ, ଗୋଆ ଏବଂ ମଣିପୁରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର, ନିଶଙ୍କ ଏବଂ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ସମେତ କିଛି ନେତା ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ନିର୍ବାଚନୀ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇପାରେ।

ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଏବଂ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ସଂଗଠନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ନିଶଙ୍କ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଜେପି ସଭାପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ୩୬ ଟି ନୂଆ ଚେହେରା ମଧ୍ୟରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ସର୍ବାଧିକ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚାରିଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗୁଜୁରାଟର ତିନିଜଣ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିହାର ଏବଂ ଓଡିଶାର ଦୁଇଜଣ ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ଝାରଖଣ୍ଡ, ତ୍ରିପୁରା, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଆସାମ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଣିପୁର ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଜଣେ ଜଣେ ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

   Related Posts