Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଆଜି ପାକିସ୍ତାନର ହେବ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ! ବ୍ଲାକ୍ ଲିଷ୍ଟ ହେବ ନା ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରେ ରହିବ, ଆଜି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇବ ଏଫଏଟିଏଫ

25/06/2021 at 5:53 PM

ଇସଲାମାବାଦ ୨୫।୦୬: ଆଜି ପାକିସ୍ତାନର ହେବ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ। ଏହି ଆତଙ୍କୀ ଦେଶ ପୁଣି ଥରେ ଧୂସର ତାଲିକା(ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟ)ରେ ରହିବ ନା କଳାତାଲିକା  ଭୁକ୍ତ(ବ୍ଲାକ୍ ଲିଷ୍ଟ) ହେବ ଏହାର ଘୋଷଣା କରିବ ଫାଇନାନସିଆଲ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ(ଏଫଏଟିଏଫ)। ଏଫଏଟିଏଫର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନର ଭବିଷ୍ୟତ କେମିତି ରହିବ। ବୈଠକରେ ସାମିଲ୍ ପାଞ୍ଚ ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଚାରି ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କବାଦ ଦମନ ବିରୋଧରେ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି।

ବୈଠକରେ ସାମିଲ୍ ଚୀନ ନିଜର ପରମ ମିତ୍ର ପାକିସ୍ତାନକୁ ବ୍ଲାକ ଲିଷ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଅହରହ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ହିତ ସାଧନ ପାଇଁ ଏହି ମଞ୍ଚର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଚିତ୍କାର କରୁଛି । ଏଫଏଟିଏଫ ବୈଠକର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୁଣି ଥରେ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ ଧୂସର ତାଲିକା ବା ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରେ ରଖାଯାଇପାରେ। ଏହି ବୈଶ୍ଵିକ ସଂସ୍ଥା ଯେଉଁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ସେଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ୨୭ ସୂତ୍ରୀ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ମଧ୍ୟରୁ ୨୬ଟି ପୂରା କରିଛି।

ଏଫଏଟିଏଫ ସମୂହରେ ଚୀନ, ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ଭାରତ ସାମିଲ। ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନ ଏଫଏଟିଏଫର ୨୭ ସୂତ୍ରୀ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ମଧ୍ୟରୁ ୨୬ ଲାଗୁ  କରିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଆଶା ରଖିଛି ଯେ, ଏହି ବୈଠକରେ କୌଣସି ଆଶ୍ଵସ୍ତିକର ଖବର ତାକୁ ମିଳିପାରେ। ଅପରପକ୍ଷେ ପାକ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କ୍ୟୁରେସି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଏଫଏଟିଏଫର ଉପଯୋଗ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ହିତ ସାଧନ ପାଇଁ କରୁଛି। ଏହା ଏକ ବୈଷେୟିକ ମଞ୍ଚ ଏବଂ ଏହାର ଉପଯୋଗ ରାଜନୈତିକ  ହିତ ସାଧନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକା ସେନାର ପ୍ରତ୍ୟାହାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପାକିସ୍ତାନ ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରେ ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏଫଏଟିଏଫର ବାକି ବିନ୍ଦୁ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ଅତି କମରେ ଦୁଇରୁ ତିନି ମାସ ସମୟ ଲାଗିବ। ଏମିତିରେ ଆମେରିକା, ଭାରତ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ବ୍ରିଟେନ୍‌ କୌଣସି ବି ପ୍ରକାରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ କୋହଳ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଦେଖି ପାକିସ୍ତାନ ଆଶାବାଦୀ ରହିଛି ଯେ, ଏଫଏଟିଏଫରୁ ବହୁତ ଭଲ ଖବର ମିଳିବ।

ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ପୁଣି ଥରେ ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରେ ରହେ ତେବେ ଏହାର ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଦୟନୀୟ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଦ୍ରାକୋଷ(ଆଇଏମଏଫ), ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘରୁ ଆର୍ଥିକ ସାହାୟତା ମିଳିବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଯିବ। ପୂର୍ବରୁ କାଙ୍ଗାଳ ଅବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଶୋଚନୀୟ ହୋଇ ପଡିବ। ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମିଳିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। କୌଣସି ବି ଦେଶ ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ଅସ୍ଥିର ଦେଶରେ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ ନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନକୁ ୨୦୧୮  ଜୁନରେ ଧୂସରତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।  ୨୦୧୮ ଅକ୍ଟୋବର ଓ ୨୦୧୯ ଫେବୃଆରୀରେ ହୋଇଥିବା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ କୌଣସି ଆଶ୍ଵସ୍ତି ମିଳିନଥିଲା।

   Related Posts