Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଜପତି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ନୂଆଗଡ଼ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଶି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଫସଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଶୁଖିଲା ଓ ଖରାଟିଆ ରହିବ ପାଗ
  • ||

ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଲକଡାଉନ ଫର୍ମୂଲା, ତାଲାବନ୍ଦ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କଲେ ସରକାର

15/11/2021 at 11:42 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୧୧: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ଜନଜବୀନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଲାଣି । ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡୁଛି । ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆଖିରେ ଜଳିବା, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର କେଜରିଓ୍ୱାଲ୍ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ କରିପାରିବେ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏନେଇ ସତ୍ୟାପଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର । ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିବା ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି । କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲାବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଦିଲ୍ଲୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସହରଗୁଡ଼ିକରେ ଏପରି ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏଥି ସହ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମନା କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଭାରତର ଅନ୍ୟ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ନୁହେଁ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ନଡ଼ା ଜଳିବା ମାତ୍ର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦୂଷଣର ୯୦ ପ୍ରତିଶତ କାରଣ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର କାରଣ ହେତୁ ପ୍ରାୟତଃ ପରିବେଶ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ନଡ଼ା ଜଳୁଥିବା କଥା କହୁଛନ୍ତି।

   Related Posts