Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଶହଶହ କଙ୍ଗାରୁ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଜଙ୍ଗଲ ଛାଡି ସହର ମୁହାଁ- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଛି ଭୟଙ୍କର ନିଆଁ

5/01/2020 at 7:54 PM

ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ୦୫।୦୧ – ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଛି ଭୟଙ୍କର ନିଆଁ। ଏମିତି ନିଆଁ ଲାଗିଛି ଯେ ଏହା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଳି ବଡ଼ ଦେଶ ପାଇଁ ସଙ୍କଟଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।ଏଥିରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।୫୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପଶୁ ପକ୍ଷୀ ଏଥିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଲେଣି ।ନିଆଁର ପ୍ରକୋପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଆକାଶ ରକ୍ତ ବର୍ଣ୍ଣ ଦେଖାଯାଉଛି। ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଜଙ୍ଗଲ ଛାଡ଼ି ପଳାଉଛନ୍ତି ଶହଶହ କଙ୍ଗାରୁ। ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଚାରିଆଡ଼ୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହାୟତା ଛୁଟିଛି ।

ଶହଶହ କଙ୍ଗାରୁ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଜଙ୍ଗଲ ଛାଡି ସହର ମୁହାଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଛି ଭୟଙ୍କର ନିଆଁ ।ନ୍ୟୁ ସାଉଥ ୱେଲ୍ସ ରାଜ୍ୟ ଏଥିରେ ସବୁଠୁ ବେଶୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।ବିରଳ ଜନ୍ତୁ କୋଆଲା ଏବଂ କଙ୍ଗାରୁ ସବୁଠୁ ବେଶୀ ମରିଛନ୍ତି ।ଏପରିକି ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁରୁ ବଞ୍ଚି ନାହାନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ ।

୨୪ଜଣ ଲୋକ ଏଥିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ୫୦କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ରାଜଧାନୀ କାନବେରାରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସଙ୍କଟଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।ଲୋକଙ୍କୁ  ଯଥା ସମ୍ଭବ ଘର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବହୁ ଘର ପୋଡ଼ିଯାଇଛି ।ଭିକ୍ଟୋରିଆ ଓ ନ୍ୟୁ ସାଉଥ ୱେଲସ ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଅନ୍ଧାରରେ ଦିନ କାଟୁଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏୟାର ଲାଇନ୍‌ସ କ୍ବାଣ୍ଟାସ୍‌ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବାତିଲ କରିଛି।ଶହଶହ ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ହଜାର ହଜାର ଲିଟର ପାଣି ଢଳାଯାଉଛି ।କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ବିଶେଷ ଫାଇଦା ମିଳୁନାହିଁ ।ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଏବେ ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ବିଗିଡି ଯିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବିଶିଷ୍ଟ କମେଡିଆନ ସେଲିଷ୍ଟା ବାର୍‌ବର ଫେସବୁକ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସାହାଯ୍ୟ ଭିକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ଅନେକ ଦେଶ ଆମେରିକାକୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ।ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହାୟତା ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ ମୋରିସନ୍‌ ରିଜର୍ଭ ଫୋର୍ସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସ୍ଥିତି ଉଦବେଗଜନକ ଥିବାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ୍‌ ମୋରିସନ ତାଙ୍କର ଭାରତ ଗସ୍ତ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି ।…

   Related Posts