Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭୁବନେଶ୍ବର ଉପକଣ୍ଠ ବାଲିପାଟଣା ଏବଂ ବାଲିଅନ୍ତାରେ ପୁଣି ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ

29/08/2018 at 10:15 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ଉପକଣ୍ଠ ବାଲିପାଟଣା ଏବଂ ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜଙ୍ଗଲି ଜନ୍ତ୍ରୁ ଆତଙ୍କ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବାଲିପାଟଣା ପୁବାଗଡ ଗ୍ରାଗରେ ଅଜଣା ଜଙ୍ଗଲି ଜନ୍ତ୍ରୁ ଛେଳି ମାରୁଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ଜଙ୍ଗଲି ଯନ୍ତ୍ରୁ ଭୟରେ ପିଲାମାନେ ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବାଲିଅନ୍ତା ଫିରିଫିରା ଗ୍ରାମରେ ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆଖୁଚାଷ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ପ୍ରାୟ ୨୦ ଏକରରୁ ଅଧତ୍କ ଆଖୁଚାଷ ନଷ୍ଟ କରିସାରିଲେଣି ଏହି ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ । ଅମଳ ସମୟରେ ଏଭଳି କ୍ଷତିରେ ଆଖୁଚଷୀ ହତାସ୍ ହୋଇପଡିଲେଣି । ଲୋନ କରି ଚାଷ କରିଥିବା ଆଖୁଚଷୀ ଏବେ ହତାସ । ଜଙ୍ଗଲି ବାରାହା ଏପରି କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସନ୍ଦେହ କରୁଥିବା ବେଳେ ଜଙ୍ଗଲି ଘୁଷୁରୀ ବୋଲି ବନବିଭାଗ ସନ୍ଦେହ କରୁଛି । ଉଭୟ ଘଟଣାରେ କ୍ଷତି ସହୁଛି ଚଷୀ ।
ଅଜଣା ଜନ୍ତ୍ରୁ ଛେଳି ମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ମାରିଦେଉଛି । ୧୫ ଦିନ ଭିତରେ ୫ ଛେଳି ମାରିବା ସହ ୮ ରୁ ଅଧତ୍କ ଛେଳି ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବୁଦା ଅଂଚଳରେ ଲୁଚି ରହୁଛି ଏହି ଯନ୍ତ୍ରୁ । ସୁଯୋଗ ଦେଖତ୍ ଛେଳିକୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି ଜନ୍ତୁ । ଏପରି ଘଟଣାରେ ଛେଳି ଚଷୀମାନେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଲେଣି । ଅଫିସର କହୁଛନ୍ତି ଜନ୍ତୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।
ଉଭୟ ଘଟଣାରେ ଚଷୀର କ୍ଷତି ହେଉଛି । ବନବିଭାଗ ଯଥାଶୀଘ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଜଙ୍ଗଲି ଜନ୍ତୁକୁ କାବୁ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପଡିଛ ।

   Related Posts