Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା ଭୀମସାରରେ ଅଘଟଣ, ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଣ୍ଡି ପୋଡିଗଲା ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ଓ ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କର ୫ଟି ଫ୍ରିଜର
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||

ସ୍ୱାମୀ ସାବଧାନ ! ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଜ ରୋଜଗାରର ପୁରା ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ, ଆରଟିଆଇ ଜରିଆରେ ଆବେଦନ ଆସିଲେ କହିପାରିବେନି ମିଛ

20/11/2020 at 4:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦/୧୧:  ଏବେ ସ୍ତ୍ରୀ ଜାଣିପାରିବେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦରମା । ଆରଟିଆଇ ଜରିଆରେ ମିଳିପାରିବ ତଥ୍ୟ । ଏନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୂଚନା ଆୟାଗ । ପତ୍ନୀ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ଆଦାରରେ ନିଜ ପତିଙ୍କ ଆୟ ବାବଦରେ ଜାଣିପାରିବେ ବୋଲି ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ।

ଦି ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଯୋଧପୁରରେ ରହୁଥିବା ରହମତ ବାନୋ ନିଜ ପତିଙ୍କ ଆୟ ବାବଦରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆୟକର ବିଭାଗ ରହମତଙ୍କ ଏହି ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । ପରେ ସିଆଇସି ଆୟକର ବିଭାଗକୁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଆବେଦନ ଆରଟିଆଇ ଅଧିନରେ ଆସୁନଥିବା ଆୟକର ବିଭାଗର ଦଲିଲକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆୟୋଗ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆୟକର ବିଭାଗ କହିଥିଲା ଯେ, କୌଣସି ତୃୀତୟ ପକ୍ଷ ଏପରି ଆବେଦନ କରିବା ଅନୁଚିତ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୂଚନା ଆୟୋଗ ନିଜ ଆଦେଶରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଉ । ଏହାସହ ମହିଳାମାନଙ୍କର ନିଜ ପତିଙ୍କ ଆୟ ଉପରେ ଜାଣିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି । ଆରଟିଆଇ ନିୟମ ଆଧାରରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts