Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଦଶାହା, ଭାରତକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍‌ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୩୭୫ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବନ୍ଦିତା ପରିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||

ଲାଲ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଦେଖି କାହିଁକି ଭୁକନ୍ତି ଗଧିଆ, ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଅଜଣା ତଥ୍ୟ

21/01/2019 at 12:01 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୧/୧ : ଆଜି ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ | ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ସୁପର ବ୍ଲଡ଼ ଉଲଫ ମୁନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ | ଆକାଶରେ ଲାଲ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେଖି ଗଧିଆ ଭୁକିବା ଦୃଶ୍ୟ ଆପଣମାନେ ଫିଲ୍ମରେ କିମ୍ବା ସତସତିକା ମଧ୍ୟ ଦେଖିଥିବେ | ତେବେ ଲାଲ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେଖି ଗଧିଆ କାହିଁକି ଭୁକିଥାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ଆମେରିକାର ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ଅନୁସାରେ, ସୁପର ମୁନ ବା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣରେ ଚନ୍ଦ୍ରମା ବାକୁ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହୋଇଥାଏ | ସେହିଦିନ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରମାର ଦୂରତା ୩୬୩୦୦୦ କି:ମି: ରହିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରମା ପୃଥିବୀର ସର୍ବାଧିକ ଦୂରତାରେ ରହିଥାଏ ସେତେବେଳେ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରମା ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ୪୦୫୦୦୦ କି:ମି: ରହିଥାଏ | ଚନ୍ଦ୍ରମାର ଏହି ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନାସା ମୋଷ୍ଟ ଡେଜଲିଂ ଶୋ ବା ସବୁଠାରୁ ଚମକଦାର ଶୋ ବୋଲି ନାଁ ଦେଇଛି |

ନାସାର ଗୋଡର୍ଡ ସ୍ପେସ ଫ୍ଲାଇଟ ସେଣ୍ଟରର ରିସର୍ଚ୍ଚ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ନୋଆହ ପେଟ୍ରୋଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ସୁପର ମୁନରେ ବା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦିନ ଅନ୍ୟ ଦିନ ତୁଳନାରେ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ବଡ ଏବଂ  ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଚମକଦାର ହୋଇଥାଏ | ଏହି ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ସମ୍ପୂର୍ଣ ଲାଲ ଅର୍ଥାତ ତମ୍ବା ଭଳି ଦେଖାଦେଇଥାଏ, ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ଲଡ଼ ମୁନ କୁହାଯାଇଥାଏ |

ଗ୍ରହଣ ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ରମାର ରଙ୍ଗ ବଦଳାଇବାକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଗ୍ରହଣବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ପୃଥିବୀ ଦେଇ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପଡିଥାଏ | ଗ୍ରହର ଛାଇ ପଡିବା ଯୋଗୁଁ ଚନ୍ଦ୍ରମାର ରଙ୍ଗ ଗ୍ରହଣବେଳେ ବଦଳି ଯାଇଥାଏ |

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ୩ଟି ଘଟଣା ସଂଯୋଗରେ ହେଉଥିବା ଏହି ପୁର୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ରାତିରେ ଆକାଶରେ ଅଦ୍ଭୁତ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ | ଏହି ଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ଭାରତରେ ପଡ଼ିବନାହିଁ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି | ଆଜିର ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାରତରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଗ୍ରହଣ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ବି ଦେଖାଦେବ ଚନ୍ଦ୍ରମାକୁ କୌଣସି ଉପକରଣ ବିନା ଦେଖାଯାଇପାରିବ | ଚନ୍ଦ୍ରମାକୁ ଖାଲି ଆଖିରେ ଦେଖାଯାଇପାରିବ |

ଏହି ଗ୍ରହଣକୁ ଆମେରିକାବାସୀ ଫୁଲ ମୁନ ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି | ରାତିରେ ଭୋଜନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବାହାରୁଥିବା ଗଧିଆ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରମା ଆଡକୁ ଦେଖି ଭୁକିଥାନ୍ତି |ରକ୍ତ ବର୍ଣ୍ଣର ଚନ୍ଦ୍ରମାକୁ ଗଧିଆ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ବୋଲି ଭାବି ରଡି ଛାଡିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଗ୍ରହଣକୁ ଉଲଫ ମୁନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ |

   Related Posts