Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଏକାଦଶୀରେ ଅନ୍ନ ଭୋଜନ ପାପ କି ? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହୁଛି ଶାସ୍ତ୍ର…

15/05/2020 at 12:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୫/୦୫ : ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏକାଦଶୀର ଅନେକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି | ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଅନ୍ନ ଖାଇଲେ ପାପ ଲାଗେ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି | ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଅନ୍ନ ଖାଇଲେ କାହିଁକି ପାପ ଲାଗିଥାଏ ? ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଅନ୍ନ ଖାଇଲେ ବ୍ରହ୍ମ ହତ୍ୟା ଭଳି ପାପ ଲାଗିଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଅନ୍ନ ଭୋଜନ କଲେ ତାହା ପାପ ଭୋଜନ ସହ ସମାନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | ତେବେ ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥାଏ | ଯେଉଁମାନେ ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ ପାଳନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଅନ୍ନ ଭୋଜନ କରନ୍ତିନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ବ୍ରତ ପାଳନ କରୁନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଅନ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ଅନୁଚିତ |

ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ କାହିଁକି ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ

ସଂସାର ଭୋଗ-ଭୂମି ଏବଂ ମଣିଷ ୟୋନି-ଭୋଗ | ସେଥିପାଇଁ ମଣିଷର ସାଧାରଣ ରୁଚି ଭୋଗ ବିଳାସ ପ୍ରତି ରହିଛି | ମଣିଷ ଯଦି ସର୍ବଦା ଭୋଗ ବିଳାସରେ ଲିପ୍ତ ରହିବ ତାହେଲେ କେବେ ମଧ୍ୟ ସଂସାର ଚକ୍ରରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ସଂସାରରେ ଜନ୍ମ ନେଇ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ମଣିଷ ଅତିକମରେ ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରେ ଭୋଗ ବିଳାସ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରହି ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ନିଜକୁ ସମର୍ପିତ କରି ନିଜ ମନ ଓ ଚିତ୍ତକୁ ଶାନ୍ତ ରଖି ସାକାହାର ଭୋଜନ କରିବା ଉଚିତ | ସେଥିପାଇଁ ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତର ବିଧାନ ରହିଛି | ଏକାଦଶୀ ନିତ୍ୟ ବ୍ରତ | ସେଥିପାଇଁ ନିତ୍ୟ କର୍ମ ଭଳି ସମସ୍ତ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ |

ଜ୍ୟୋତିଷଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସରେ, ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀ ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ରମାଙ୍କ ଏକାଦଶ କଳାର ପ୍ରଭାବ ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ ପଡିଥାଏ | ଚନ୍ଦ୍ରମାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀର ଓ ମନ ଉପରେ ଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଏକାଦଶୀ ତିଥିରେ ଶରୀରର ଅସୁସ୍ଥତା ଓ ମନର ଚଞ୍ଚଳତା ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ | ସେହିଭଳି କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀ ତିଥିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଏକାଦଶ କଳାର ପ୍ରଭାବ ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ ପଡିଥାଏ |

ସେଥିପାଇଁ ଏକାଦଶୀରେ ବ୍ରତ ପାଳନ କରି ଶରୀର ଓ ମନକୁ ଶାନ୍ତ ଚିତ୍ତ ରଖି ଭଗବାନଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବା ଉଚିତ | ଫଳରେ ବିଚଳିତ ମନ ଶାନ୍ତ ହେବ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଦୃଢ ହେବ | ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବାତ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ |

ଯଦି ଉଦୟ କାଳରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଏକାଦଶୀ, ମଧ୍ୟମ କାଳରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦ୍ୱାଦଶୀ ଏବଂ ଅନ୍ତରେ ଟିକିଏ ତ୍ରୟୋଦଶୀ ଥାଏ ତାକୁ ତ୍ରିସପୃସା ଏକାଦଶୀ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଏକାଦଶୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ବହୁତ ପ୍ରିୟ | ଏହି ଦିନ ବ୍ରତ ପାଳନ କଲେ ଏକ ସହସ୍ର ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତର ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ଦଶମୀ ଯୁକ୍ତ ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ଅନୁଚିତ | ଦଶମୀ ଯୁକ୍ତ ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ ପାଳନ କଲେ ସଦଗତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇନଥାଏ |

   Related Posts