Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଦଶାହା, ଭାରତକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍‌ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୩୭୫ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବନ୍ଦିତା ପରିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||

କାହିଁକି ଥାଏ ରେଳଗାଡି ପଛରେ X ବା କ୍ରସ ଚିହ୍ନ , ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

31/12/2018 at 5:15 PM

ରେଳଗାଡି ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ତାର ପଛପଟକୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଟୟ ଦେଖିଥିବେ ।  ଟ୍ରେନର ପଛ ଡବାରେ X ଏହି ଭଳି ଏକ କ୍ରସ ଚିହ୍ନ ଥାଏ। ଭାରତରେ ଚାଲୁଥିବା ସବୁ ରେଳ ପଛରେ ଏଭଳି ଚିହ୍ନ ରହିଥାଏ । ତେବେ ଏହାର କାରଣ କଣ । କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଚ କାରଣ ପାଇଁ ଏମିତି ଚିହ୍ନ ସବୁ ରେଳଗାଡିରେ ଥାଏ ନା ଏମିତି ହିଁ ଏ ଚିହ୍ନ ରହିଛି ଜାଣିବା ପାଇଁ ପଢନ୍ତୁ ଏହି ପୂରା ରିପୋର୍ଟ।
 ଭାରତରେ ଥିବା ସବୁ ରେଳ ଗାଡିର ଶେଷ ଡବା ପଛରେ ହଳଦିଆ ରଂଗର ବଡ X ଚିହ୍ନ ଥାଏ। ଏହା ଏକ ସାଂକେତିକ ଭାଷା ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ।  ଯାହାର ଷ୍ଟେଶନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥାଏ । ଷ୍ଟେଶନରୁ ଗାଡି ବାହାରିଗଲା ବୋଲି ଏହି ଚିହ୍ନ ହିଁ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ । ଷ୍ଟେଶନରୁ ଗାଡି ଗଲା ପରେ କୌଣସି ଗାଡି ବ୍ଲକ ସେକ୍ସନ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ନାହିଁ ବୋଲି ଏହି ସଂକେତରୁ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଷ୍ଟେଶନ ମାଷ୍ଟର ପରବର୍ତ୍ତି ଗାଡି ଛାଡିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ,ଷ୍ଟଟେଶନକୁ ସବୁଜ ସଂକେତ ଦେଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ବ୍ଲକ ଷ୍ଟେଶନର ଅର୍ଥ କଣ । ୨ଟି ରେଲୱେ ଷ୍ଟେଶନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଟ୍ରାକକୁ ବ୍ଲକ ଷ୍ଟେଶନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହି କ୍ରସ ସଂକେତର ଅର୍ଥ ବ୍ଲକ ଷ୍ଟେଶନ କ୍ଲିଅର ହୋଇଗଲା । ସାଧାରଣତଃ ଏହାକୁ ଲାଇନ କ୍ଲିୟର ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।
  ରେଳ ଗାଡିର ଶେଷ ଡବା ପଛରେ X ଚିହ୍ନ ସହ LV ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଥାଏ। LV ଅର୍ଥ Last Vehicle । ଏହି ବୋର୍ଡକୁ ଡିଉଟିରେ ଥିବା ଗାର୍ଡ ଲଗାନ୍ତି। ଡିଉଟି ସରିଲା ପରେ ଏହି ବୋର୍ଡ କାଢିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ବୋର୍ଡ ରେଳ ଗାଡିରେ ସବୁସମୟ ଲାଗିନଥାଏ।ରାତିରେ LV  ବୋର୍ଡ ସହ ଲାଲ ରଂଗର ଲାଇଟ ଲେମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଜଳେ। ରେଳ ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣା ନ ହବା ପାଇଁ ଏହି ସବୁ ପ୍ରସ୍ତତି କରା ଯାଇଥାଏ।

   Related Posts