Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜନୀତି : କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ କାହିଁକି ଏତେ ଜରୁରୀ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ?

14/07/2020 at 1:06 PM

ଜୟପୁର ୧୪/୦୭ : ରାଜସ୍ତାନର ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ପକାଇଥିବା ଡେପୁଟି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ବଡ ମୁହଁ | ସଚିନ ପାଇଲଟ ଗୁର୍ଯର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର | ସେ ଦଳ ଛାଡିଲେ ଗୁର୍ଯର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୭ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ ହାତରୁ ବାହାରି ଯାଇପାରେ | ଏହି ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ୨୦୧୮ ମସିହାରୁ ଏକତରଫା କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ଅଛି | ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଗୁର୍ଯର ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି | ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଗୁର୍ଯର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ଏକତରଫା ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲା |

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆସନ ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ମିଳିଥିଲା | ଏହାପରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଧ୍ୟ | ଯଦି ସଚିନ ଦଳ ଛାଡ଼ନ୍ତି ତାହେଲେ ସଂଗଠନର ଏକ ବଡ ଅଂଶ ତାଙ୍କ ସହିତ ଚାଲିଯିବ | ରାଜସ୍ତାନ କଂଗ୍ରେସର ଅନେକ ବଡ ବଡ ଚେହେରା ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୀପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଶେଖାୱତ୍ ଗତଥର ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ସରକାରରେ ବିଧାନସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ | ସିକର ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରୀମାଧୋପୁର ବିଧାନସଭା ବିଧାୟକ ଦୀପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ତରଫରୁ ସଂଗଠନରେ ସମନ୍ୱୟ ପାଇଁ ଗଠନ ହୋଇଥିବା ସମିତି ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି |

ରାଜସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଦଳରେ ଜାଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବଡ ଚେହେରା | ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ତାନରେ ବିଶ୍ୱେନ୍ଦ୍ର ସିଂହଙ୍କ ଦବଦବା ରହିଛି | ସେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି | ଦଳର ଆଉ ଜଣେ ବଡ ହସ୍ତୀ ହେଲେ ହେମରାମ ଚୌଧୁରୀ | ସେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ | ୮ଥର ବିଧାୟକ ହୋଇଥିବା ହେମରାମ ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ତାନରେ ଜାଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବଡ ଚେହେରା |

ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଦଳରେ ଶାସନ ଓ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଗୋଷ୍ଠୀ ସମ୍ନାସାମ୍ନି ଅଛନ୍ତି | ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଅଛି | ସେଥିପାଇଁ ଏହି ରାଜନୈତିକ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ଦଳ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ମନାଇବାରେ ଲାଗିଛି | ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦଳ ତରତର ହୋଇ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଚାହୁଁନି | ଦଳ ଶାନ୍ତିପୂର୍ବକ କୌଣସି ରାସ୍ତା ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଲାଗିଛି |

   Related Posts