Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଟି-୨୦ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍‌ ପରେ ଛାଡ଼ିବେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ପଦ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଂଜିନିୟର, ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୯ ଓ ୨୦ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : IMD ଡିଜି
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ, ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ : କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶୁକ୍ରବାର ବନ୍ଦ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ବିଶେଷ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର : ଚିନ୍ତାରେ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : ରଥିଆ ନାଳରେ ଭାସି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ, ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନାଳରେ ଭାସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ମହାନଦୀ ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ଗାଡି ଚାଳକ ନିଖୋଜ, ଇଟାଭାଟିକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ବାପା-ପୁଅ, ଠାବ ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜନୀତି : କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ କାହିଁକି ଏତେ ଜରୁରୀ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ?

14/07/2020 at 1:06 PM

ଜୟପୁର ୧୪/୦୭ : ରାଜସ୍ତାନର ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ପକାଇଥିବା ଡେପୁଟି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ବଡ ମୁହଁ | ସଚିନ ପାଇଲଟ ଗୁର୍ଯର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର | ସେ ଦଳ ଛାଡିଲେ ଗୁର୍ଯର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୭ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ ହାତରୁ ବାହାରି ଯାଇପାରେ | ଏହି ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ୨୦୧୮ ମସିହାରୁ ଏକତରଫା କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ଅଛି | ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଗୁର୍ଯର ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି | ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଗୁର୍ଯର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ଏକତରଫା ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲା |

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆସନ ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ମିଳିଥିଲା | ଏହାପରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଧ୍ୟ | ଯଦି ସଚିନ ଦଳ ଛାଡ଼ନ୍ତି ତାହେଲେ ସଂଗଠନର ଏକ ବଡ ଅଂଶ ତାଙ୍କ ସହିତ ଚାଲିଯିବ | ରାଜସ୍ତାନ କଂଗ୍ରେସର ଅନେକ ବଡ ବଡ ଚେହେରା ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୀପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଶେଖାୱତ୍ ଗତଥର ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ସରକାରରେ ବିଧାନସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ | ସିକର ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରୀମାଧୋପୁର ବିଧାନସଭା ବିଧାୟକ ଦୀପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ତରଫରୁ ସଂଗଠନରେ ସମନ୍ୱୟ ପାଇଁ ଗଠନ ହୋଇଥିବା ସମିତି ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି |

ରାଜସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଦଳରେ ଜାଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବଡ ଚେହେରା | ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ତାନରେ ବିଶ୍ୱେନ୍ଦ୍ର ସିଂହଙ୍କ ଦବଦବା ରହିଛି | ସେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି | ଦଳର ଆଉ ଜଣେ ବଡ ହସ୍ତୀ ହେଲେ ହେମରାମ ଚୌଧୁରୀ | ସେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ | ୮ଥର ବିଧାୟକ ହୋଇଥିବା ହେମରାମ ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ତାନରେ ଜାଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବଡ ଚେହେରା |

ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଦଳରେ ଶାସନ ଓ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ଗୋଷ୍ଠୀ ସମ୍ନାସାମ୍ନି ଅଛନ୍ତି | ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଅଛି | ସେଥିପାଇଁ ଏହି ରାଜନୈତିକ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ଦଳ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ମନାଇବାରେ ଲାଗିଛି | ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦଳ ତରତର ହୋଇ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଚାହୁଁନି | ଦଳ ଶାନ୍ତିପୂର୍ବକ କୌଣସି ରାସ୍ତା ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଲାଗିଛି |

   Related Posts