Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ବିଜୁ ଏବଂ ଜାନକୀଙ୍କ ପରେ ନବୀନ ତୃତୀୟ ଯିଏ ୨ଟି ଆସନରୁ ଲଢ଼ିବେ: ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା କାର୍ଡ କାହିଁକି ଖେଳିଲେ ନବୀନ ?

18/03/2019 at 8:03 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୮/୩ : ନ୍ୟୁଜ ସେଭନର ଆକଳନ ସତ ହେଲା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଇଟି ଆସନରୁ ଲଢ଼ିବେ । ଉଭୟ ହିଞ୍ଜିଳି ଓ ବିଜେପୁର ବିଧାନଆସନରୁ ଲଢ଼ିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଚା​‌ଷୀ ଅସନ୍ତୋଷକୁ ପ୍ରଶମିତ କରିବାକୁ ମୁଖମନ୍ତ୍ରୀ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା କାର୍ଡ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଜନାକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟର ତୃତୀୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯିଏ ଦୁଇଟି ଆସନରୁ ଲଢ଼ିବେ।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନବୀନ ଦୁଇଟି ଆସନରେ ଲଢ଼ିବେ । ହିଞ୍ଜିଳି ସହିତ ବିଜେପୁରରେ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ  ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ନବୀନ।  କାଲି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ, ବିୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି। ଆଠ ମାସ ତଳେ ବିଜେପୁରରେ ସୁବଳ ସାହୁଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରୀତା ସାହୁଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଇ ବିପୁଳ ଭୋଟ​‌ରେ ଜିତାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦଳ ଆଉ  ରିସ୍କ ନେଇନି  ସିଧା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥି କରାଇଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ  ପଶ୍ଚିମା ଓଡିଶାର ରାଜନୈତିରେ ଏବେ ନୂଆ ମୋଡ ଆସିଛି। ବିଶ୍ବନାଥ ଦାସ, ଆର ଏନ ସିଂହ ଦେଓ, ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ବାଳଙ୍କ  ପରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ  ନବୀନ ନିର୍ବାଚନ ମୈଦାନକୁ ଯିବେ ।

ତିନି ଦଳଙ୍କ ଫୋକସ​‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା। ଅଧିକାଂଶ ଚାଷୀ। ଚାଷୀଙ୍କ ଭିତରେ ବହୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ।  ସେଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପିର ଅଧିକ ଫୋକସ ରହିଛି ଚାଷୀ ବହୁଳ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା। ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଭଲ ରେଜଲ୍ଟ କରିଥିଲା।  ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ର ଛତିଶଗଡରେ ସରକାର ଆସିବାରୁ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ତଳୀରେ ଧିରେ ଧି​‌ରେ କଂଗ୍ରେସ ସଙ୍ଗଠିତ ହେଉଛି ।   ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଟକ୍କର ଦେବାକୁ  ବିଜେଡି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କୁ  ମଇଦାନକୁ  ଓହ୍ଲାଇଛି ।  ୩୭ ଆସନରୁ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆସନ ଆଣିବା ଯୋଜନାରେ ରହିଛି ବିଜେଡି।

ସ୍ବର୍ଗତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକାଥରେ ୫ଟି ବିଧାନ ସଭାରେ ଲଢ଼ିଥିବାବେଳେ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ଆସନରୁ ଲଢ଼ିଥିଲେ। ନବୀନ ତୃତୀୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯିଏକି ଏକାଧିକ ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି |

   Related Posts