Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ମଲାଲାଙ୍କ ଦେଶରେ ଏବେ ବି ରହିଛି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି କଡା ଆଇନ, ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

11/11/2021 at 11:54 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୧।୧୧ : ପାକିସ୍ତାନର ମାଲାଲା ୟୁସୁଫଜାଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ତାଲିବାନଙ୍କ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇ ନଥିବା ମଲାଲା ୟୁସୁଫଜାଇ ଏବେ ତାଙ୍କ ବିବାହକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ମଲାଲା ନିଜେ ନିଜ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ମଲାଲା ପାକିସ୍ତାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସାର ମଲିକଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟଙ୍କ ପରିବାର ଉପସ୍ଥିତିରେ ବର୍ମିଂହାମରେ ଏକ ଛୋଟ ସମାରୋହରେ ଉଭୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଲାଲା ୟୁସୁଫଜାଇ ମାତ୍ର ୧୫ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ବଟିକା ଖାଇଥିଲେ। ଆପଣ ସମସ୍ତେ ମଲାଲା ବିଷୟରେ ବହୁତ ଶୁଣିଥିବେ । ସେ ବିଦେଶ ଯାଇ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଲଢିଥିଲେ । ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ନିୟମ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ପାକିସ୍ତାନରେ ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ନ ଚାହିଁଲେ ବି ପାଳନ କରନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନରେ ହିଂସା ହେବାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ଦାରିଦ୍ର୍ୟ। ପାକିସ୍ତାନରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ତୃତୀୟ ମହିଳା ଅଶିକ୍ଷିତ କାରଣରୁ ଅନେକ ଅଧିକାର ବଞ୍ଚିତ ଅଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା କେତେକ ପ୍ରାଚୀନ ପରମ୍ପରା ଏବଂ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ଆଜି ବି ପାଳନ ହେଉଛି ।  ଲାମସେନା ବିବାହ, କୁରାନ ସହିତ ବିବାହ, ଅନର କିଲିଙ୍ଗ, ଯୌତୁକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଶରିଆ କାନୁନ୍– ପାକିସ୍ତାନରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୁରୁତର ଅପରାଧ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ସେଠାରେ ଥିବା ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏକ ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ମନୋଭାବ ହୋଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୫(୨) ଲିଙ୍ଗ ଆଧାରରେ କୌଣସି ଭେଦଭାବକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ସମ୍ବିଧାନ ଦେଶରେ ଶରିଆ ଆଇନକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି।

ଘରୋଇ ହିଂସା – ପାକିସ୍ତାନର ୭୦% ମହିଳା ଘରୋଇ ହିଂସାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ୨୦୦୯ରେ ଏକରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୭୦-୯୦% ପାକିସ୍ତାନୀ ମହିଳା ଘରୋଇ ହିଂସାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନରେ ବାର୍ଷକରେ  ୫,୦୦୦ ହଜାର ମହିଳା ପାରିବାରିକ ହିଂସା ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ବେଳେ  ଅନ୍ୟ ହଜାର ହଜାର ମହିଳା ଅକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତ ।

ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ- ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରାଯାଉଛି। ସେମାନେ ବଳାତ୍କାର ହୋଇ ମୁସଲମାନ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧,୦୦୦ ହଜାର ଅଣ-ମୁସଲମାନ ଝିଅ ପାକିସ୍ତାନରେ ଜବରଦସ୍ତ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରାନ୍ତି

ବଳାତ୍କାର ଏବଂ ଶାରୀରିକ ହିଂସା – ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏକ ନିଷେଧ ବିଷୟ, ତେଣୁ ମହିଳାମାନେ ବଳାତ୍କାରର ଅନୁଭୂତି ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଏଡ଼ାନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତି ଦୁଇ ଘଣ୍ଟାରେ ଥରେ ବଳାତ୍କାର ହୁଏ ଏବଂ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ଗୋଟିଏ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ବଳାତ୍କାର ହୁଏ। ପାକିସ୍ତାନରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିବା ୭୨% ମହିଳା ଶାରୀରିକ କିମ୍ବା ଯୌନ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

   Related Posts