Tuesday, October 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କାହିଁକି ନିଜଠାରୁ ବୟସରେ ବଡ ଯୁବକଙ୍କୁ ଜୀବନସାଥି ଭାବେ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି ଯୁବତୀ

ସାଧାରଣତଃ ଯୁବତୀମାନଙ୍କର ବିବାହ ନିଜଠାରୁ ବଡ ବୟସର ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ହୋଇଥାଏ । ଯୁବତୀମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜଠାରୁ ବଡ ବୟସର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଜୀବନସାଥି ଭାବେ ପାଇବାପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି । ଏହାର ଅନେକ ଖାସ୍‌ କାରଣ ରହିଛି ।ଏହାର କେତକ କାରଣ ନିମ୍ନର ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ।

ଅନୁଭବ- ସମାଜରେ ମହିଳାମାନେ ଏବେ ସକ୍ଷମ । ମାତ୍ର ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରେର ସେମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଆନ୍ତି । ନିଜର ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅନୁଭବ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତି ।ଏଥିପାଇଁ ନିଜଠାରୁ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ମହିଳାମାନେ ଜୀବନସାଥି ଭାବେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।
ବୟସରେ ବଡ ପୁରୁଷମାନେ ସାଧାରଣତଃ ବୁଦ୍ଧିରେ ପରିପକ୍ୱତା ହାସଲ କରିଥାଆନ୍ତି । ଏମାନେ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ସଚେତନ ଥାଆନ୍ତି । ବୟସରେ ବଡଙ୍କ ସହ ଅଧିକ ଲମ୍ବା ସମୟ ବିତାଯାଇ ପାରେ । ଏହା ବି ଏକ କାରଣ ।

ଭଲ ଶ୍ରୋତା – ବୟସରେ ବଡ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଲ ଶ୍ରୋତା । ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କଥାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା ଓ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବେଶ୍‌ ଭଲ ଲାଗନ୍ତି । ବୟସରେ ବଡ ପୁରୁଷ ପତ୍ନୀଙ୍କ କଥା ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଅଧିକ ଶୁଣିଥାଆନ୍ତି ।

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର – ମହିଳାମାନେ ଏବେ ସ୍ୱାଧୀନ ଚେତା । ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବେ ଏବେ ଅନେକ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ପୁରୁଷଙ୍କ ଠାରୁ କୌଣସି ଗୁଣରେ କମ୍‌ ନୁହନ୍ତି । ମାତ୍ର କୌଣସି ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ସମୟରେ ଅନେକଙ୍କର ପରାମର୍ଶ ନେଇଥାଆନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ନିଜଠାରୁ ବୟସରେ ବଡଙ୍କ ଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନେବାରେ ଭରସା କରନ୍ତି।

ଆର୍ଥିକରୁପେ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭରଶୀଳ – ଏବେ ଏକ ଭଲ ପଦବୀ କିମ୍ବା ଭଲ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ପୁରୁଷମାନେ ଏକ ଭଲ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗୁଛି। ମହିଳାମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ ଆର୍ଥକି ଭାବେ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଲୋକଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହାର ନିଜର ପରିଚୟ ରହିଛି ସେପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।

ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ – ବୟସରେ ବଡ ଯୁବକଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଧିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଥାଏ । ଏମାନଙ୍କୁ ଅନେକ କଥାର ଅନୁଭବ ବି ଥାଏ ଯୁବତୀମାନେ ଏପରି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି।

ଯତ୍ନଶୀଳ – ବୟସରେ ବଡ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳ । ଏଥିପାଇଁ ଯୁବତୀମାନେ ବୟସରେ ବଡ ଯୁବକଙ୍କୁ ଜୀବନସାଥି ଭାବେ ପାଇବା ପାଇଁ ଚାହାନ୍ତି । ମାତ୍ର କେତକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ବି ଦେଖାଦିଏ ।

1124 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର