Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଗାଡିରେ ଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୨ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା: ୩ଟି ବର୍ଗରେ ମୋଟ ୧୧୯ ଜଣ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଡେ’ରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଚଲୋ: ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକ ଦେଲେ ଡାକରା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||

ଗାଡି ପଛରେ କୁକୁର କାହିଁକି ଦୌଡନ୍ତି ଜାଣିଛନ୍ତି ? ରହିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ

9/12/2018 at 4:14 PM

ଆପଣ ସାଇକଲ ଚଲଉଥାନ୍ତୁ କି ବାଇକ ଚଲାଉଥାନ୍ତି କି କାର | ଏମିତି କେବେ ହେଲେ ହୋଇନଥିବା ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପଛରେ କୁକୁର ଦୌଡ଼ି ନଥିବା | ନିଶ୍ଚୟ କେବେ ନା କେବେ ଆପଣଙ୍କ ସାଇକଲ, ବାଇକ କିମ୍ବା କାର ପଛରେ କୁକୁର ଦୌଡ଼ିଥିବ | କୁକୁର ପଛରେ ଗୋଡ଼ଉଥିବା ଦେଖି ଆପଣଙ୍କ ଗତି ନିଶ୍ଚୟ ବଢି ଯାଇଥିବା | ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ କେବେ ହେଲେ ନିଶ୍ଚୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିବା ଯେ, କୁକୁର ଗାଡି ପଛରେ ଗୋଡ଼ଉଛି କାହିଁକି ?


ତେବେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଜବାବ ରହିଛି | ଆପଣ କେବେ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଛନ୍ତି କୁକୁର ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଏକ ଗାଡି ପଛରେ ଦୌଡନ୍ତି | କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନହେଲେ ସକାଳ ଭୋର ସମୟରେ ଦୌଡ଼ିଥାନ୍ତି | ଘଟଣା ପଚାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ହେଉଛି, କୁକୁରମାନଙ୍କ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଅଂଚଳ ରହିଥାଏ | ତେବେ ସେମାନେ ବାଛି ନେଇଥିବା ତାଙ୍କ ଅଂଚଳର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷକୁ ସେମାନେ ଚିହ୍ନିଥାନ୍ତି | ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ ଯେ, କୁକୁରଙ୍କ ଶୁଙ୍ଘିବା ଶକ୍ତି ସବୁ ଜୀବଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ | ଶୁଙ୍ଘିକି ସେମାନେ ସବୁକିଛି ଜାଣିପାରନ୍ତି | ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ କୁକୁରମାନେ ଗାଡି ଚକାରେ ପରିସ୍ରା କରିଥାନ୍ତି | ତେବେ ଗାଡିରେ ପରିସ୍ରା କରି ସେହି ଗନ୍ଧକୁ ବାରି ସେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ଯେ, ସେଇଟା ତାଙ୍କ ଅଂଚଳ | ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଅଂଚଳକୁ କୌଣସି ଗାଡି ପ୍ରବେଶ କରେ ସେହି ଗାଡି ଚକାରୁ ସେମାନେ ଗନ୍ଧ ବାରି ଜାଣିପାରନ୍ତି ଯେ, ଗାଡି ତାଙ୍କ ଅଂଚଳର ନା ନୁହଁ | ଯଦି ଗାଡି ତାଙ୍କ ଅଂଚଳର ନହୋଇଥାଏ ତାହେଲେ ସେମାନେ ଗାଡି ପଛେ ପଛେ ଦୌଡ଼ି ଭୁକିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି |


ଏହାଛଡା ଯଦି କୌଣସି ଗାଡି କୁକୁରଙ୍କ ଅନ୍ୟ କୋଉ ସାଥିକୁ ଜାଣିଶୁଣି ହଉ କିମ୍ବା ଭୁଲ ବଶତଃ ହେଉ ଆଘାତ ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ କିମ୍ବା କୌଣସି କୁକୁରର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ ତାହେଲେ ମଧ୍ୟ କୁକୁରମାନେ ସେହି ଗାଡିକୁ ମନେ ରଖିଥାନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଦେଖନ୍ତି ଗାଡି ପଛରେ ଦୌଡିବା ସହ ଭୁକିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାନ୍ତି |

   Related Posts