Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

କାହିଁକି ହ୍ରାସ ପାଉନାହିଁ କରୋନା ମାମଲା : କାରଣ ଦର୍ଶାଇଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ…

1/04/2020 at 6:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୦୧/୦୪: ଦେଶରେ କରୋନାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଭାରତରେ (COVID-19)ରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ସାରିଲାଣି। ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୦୦ ଛୁଇଁଲାଣି। ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ୨୧ ଦିନିଆ ଲକଡାଉନକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ ନ କରିବାରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଏହା ସହ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳ (ହଟସ୍ପଟ୍) ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲଭ୍ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ମୋଟ ୧୬୩୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୮ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ନୂଆ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲକଡାଉନ୍ ପାଳନ କରିବାରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଅଭାବ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣର ଠିକ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁଁ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଉନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସଂକ୍ରମଣର ଏକ ନୂଆ ମାମଲା ଆସେ, ଏହାକୁ ଏକ ପୃଥକ ହଟସ୍ପଟ୍ ଭାବରେ ଚିହ୍ନଟ କରି ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତିରୋଧ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜୋରଦାର କରାଯାଏ। ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଲା ଲକଡାଉନ | ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସରକାର ଯଥାସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ତୁର୍କୀ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଭିଏତନାମର ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କ ସହ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଛି। ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ କାଉନସେଲିଂ ସେଣ୍ଟର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ କୋଭିଡ -୧୯ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ, ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି।

ଏହି ସମୟରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ପୁଣିଆ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ନିରନ୍ତର ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀ ସେବାଗୁଡିକର ସ୍ଥିତିକୁ ସନ୍ତୋଷଜନକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଉଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ୨୧୦୬୪ ରିଲିଫ୍ କ୍ୟାମ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ୬.୬୬ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, ଭୂମିହୀନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୨୩ ଲକ୍ଷ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତଥା ସାମାଜିକ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି।

   Related Posts