Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

କାହିଁକି ଇଟାଲୀରେ ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ ରଚୁଛି କରୋନା? ନଜର ପକାନ୍ତୁ ୫ଟିି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଉପରେ

30/03/2020 at 12:36 PM

ରୋମ, ୩୦|୦୩: କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୩୩ ହଜାର ଟପିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଇଟାଲୀରେ ୧୦ ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଇଟାଲୀ ସ୍ପେନ, ଆମେରିକା ଓ ଚୀନର ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି । ଏଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ୭୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି । ଏହି ଦେଶରେ ଭଲ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା, ଉନ୍ନତ ମାନର ଡାକ୍ତର ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । କଣ ପାଇଁ ଏଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ତାଣ୍ଡବ ଚରୁଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ଏହାର ୫ଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଉପରେ ।

୧- କରେନା ଭାଇରସ ଯୁବକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ବୟସ୍କଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ୬୫ରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକେ ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି ।କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ ଥାଏ ।ଏଠାରେ ୭୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ବୟସ୍କ ୬୫ରୁ ଅଧିକ । ଅର୍ଥାତ ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ।

୨- ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଇଟାଲୀର ସର୍ବାଧିକ ମୃତକଙ୍କ ବୟସ ୭୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ  । ତେବେ ଏଠାରେ ୧୦୨ ବର୍ଷର ଜଣେ ମହିଳା ୨୦ ଦିନ ମେଡିକାଲରେ ବିତାଇବା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିଛନ୍ତି ।

୩- ଚୀନର ବୁହାନ ସହରର କରୋନା ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଏକ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଲକଡାଉନ କରାଯାଇଥିଲା । ସମସ୍ତ ଟ୍ରେନ, ବିମାନ ଓ ବସ ସେବା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଇଟାଲୀରେ ଏପରି ହୋଇ ନଥିଲା । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଲକଡାଉନକୁ ପାଳନ କରିନଥିଲେ । ସରକାର ୩୦୦୦ ୟୁରୋ ଜରିମାନା ଲଗାଇବା ପରେ ଲୋକମାନେ ଘରେ ରହିଥିଲେ।

୪- ଇଟାଲୀର ସେଙ୍କୋ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ମୋସିମେ ଗାଲ୍ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଭୁଲ ଦର୍ଶାଯାଉଛି । ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ । ଅର୍ଥାତ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

୫- ଏଠାରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟିଂ ସୁବିଧା ସେତେ ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି କେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି । ଦିନକୁ ୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାବ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି । ଏହାସହ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟିଭ୍ ଗିଅର ମଧ୍ୟ କମ ରହିଛି ।

   Related Posts