Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ : ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଆଜିଠୁ ବିନା କୋଭିଡ଼ ରିପୋର୍ଟରେ କାଳିଆ ଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ୧୦ମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ଶେଷ, ସରକାର କହିଲେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବନି କୃଷି ଆଇନ
  • ||
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ମୁଣ୍ଡ ବିହୀନ ମୃତଦେହ, ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭ କଲା ଖୋଳତାଡ଼
  • ||
  • ଢ଼େଙ୍କାନାଳ: ବନ ବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ, ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଜାଲ ଜବତ, ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଟାଇଲ କାମ ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ଧକ୍କା ହେଲା ବାଇକ୍, ବାପା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଗଛ ତଳୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର
  • ||

କଟକୀ ମଶାଙ୍କୁ ସାବାଡ କରିବ ଗାମ୍ବୁସିଆ ମାଛ, ହେଲେ କାହିଁକି କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ଚୁପ୍ ବସିଛି ?

19/06/2019 at 5:11 PM

କଟକ ୧୯|୬: କଟକି ମଶାଙ୍କୁ କାବୁ କରିବାକୁ ଜୈବିକ ଉପାୟ ହିଁ ବେଶି ପ୍ରଭାବୀ । ଏପରି ଦାବି ସହ ଯୁକ୍ତି ରଖନ୍ତି  କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଅଧିକାରୀ । ଆଉ ସିଏମ୍‌ସିର ଏହି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ଅଧିକ ଭରସା ଦିଏ କଟକ ସହରର ୩ ଟି ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବ ମଶା ବିରୋଧୀ ଜୈବିକ ଉପାୟ ।  ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଲା ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସାରା କଟକ ସହରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରି କରାଯାଉନାହିଁ କାହିଁକି ?

କଳା, ସଂସ୍କୃତି, ଭାଇଚାରା କଟକର ସୁନାମ ଓ କ୍ଷାତିକୁ ବଢାଏ । ଆଉ ଠିକ୍ ତାର ବିପରୀତ ସ୍ଥିତି କଟକି ମଶାଙ୍କ ଲାଗି ।  ମଶାଙ୍କ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ ଲାଗି କଟକର ବଦ୍‌ନାମ କିଛି କମ୍‌ ନୁହେଁ । ଏହି  କଟକି ମଶାଙ୍କୁ କାବୁ କରିବାଲାଗି ଅତୀତରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରା ଯାଇଥିଛି , କିନ୍ତୁ ସଫଳତା ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଏବେ କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହୁଛନ୍ତି , ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଜୈବିକ ଉପାୟରେ ମଶାଙ୍କୁ ସାବାଡ କରିହେବ । ସେଥିଲାଗି ଗାମ୍ବୁସିଆ ମାଛଙ୍କ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି  ଲାଗି ସି ଏମ୍ ସି  ସ୍ଥିର କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ସି ଏମ୍ ସି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଅଧିକାରୀ  ।

କଟକରେ ମଶା କଥା ଆସିଲେ ମନେ ପଡନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ତ୍ରିଲୋଚନ କାନୁନ୍‌ଗୋ । କାରଣ  ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ମଶା ଉପଦ୍ରବରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ତ୍ରାହୀ ମିଳିଥିଲା । ତାଙ୍କପରେ କଟକ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ରେ ଅନେକ ମଙ୍ଗୁଆଳ ଆସିଛନ୍ତି, ମଶା ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଅନେକ ବାଟ ବି କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେତେଟା ସଫଳ ହୋଇ ପାରିନାହାଁନ୍ତି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ , କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଗମ୍ବୁସିଆ ମାଛଙ୍କ ଦ୍ବାରା ମଶା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ  ଯୋଜନା  କରିଛି  ସିଏମ୍‌ସି ।  ବଡଡାକ୍ତରଖାନା , ଶିଶୁ ଭବନ ଏବଂ ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ନାଳ ନର୍ଦ୍ଦମାରେ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଗାମ୍ବୁସିଆ ମାଛ ଛଡାଯାଇଛି । ସେଠାରେ କେତେକାଂଶରେ ମଶା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ସଫଳତା ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । କିନ୍ତୁ ଯୋଜନାଟି  ଏହି ୩ ଟି ସ୍ଥାନରେ ସୀମିତ ରହିଯାଇଛି ଓ  ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କରେ ମଶା ଉପଦ୍ରବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅଥଚ  ସି ଏମ୍ ସି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ମଶା ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେଇ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲେ ବି  ଗମ୍ବୁସିଆ ମାଛ ଯୋଜନା କାହିଁକି ସଂପ୍ରସାରିତ ହେଉନି ତାହା ର ଉତ୍ତର ନାହିଁ ।

ସି ଏମ୍ ସି ର ବାର୍ଷିକ ବଜେଟରୁ ମଶା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ଏକ ସିଂହଭାଗ ଅର୍ଥରାଶି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି । ଅଥଚ, ମଶାଙ୍କ ଦାଉରୁ କଟକ ସହରବାସୀଙ୍କୁ ନିସ୍ତାର ମିଳୁନି । କ’ଣ ତାର ଠୋସ୍‌ କାରଣ ?  ତେବେ ସି ଏମ୍ ସି ପ୍ରଶାସନ ବାବଦରେ ଅଭିଜ୍ଞ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମତ ହେଲା, କଟକି  ମଶା ଯଦି ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିଯିବେ , ତାହାଲେ ଅନେକଙ୍କର ପକେଟ ଖାଲି ପଡିଯିବ । କାରଣ, ସରକାରୀ ଧନ ବରବାଦ କରିବାର ସୁଯୋଗ ସେମାନଙ୍କ ହାତରୁ ଖସିଯିବ । 

   Related Posts