Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||
  • ୨୮୬ ବସ୍ତା ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଜବତ, ଚୋରାରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୟ ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୦୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସପୋରରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ଲସ୍କର କମାଣ୍ଡର ସମେତ ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ
  • ||
  • ଆମେରିକା-ମେକ୍ସିକୋ ସୀମାରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡରେ ୧୮ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ, ଏବର୍ଷର ଥିମ୍ ‘ୟୋଗା ଫର ୱେଲନେସ୍’
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ ମୋଡ୍‌ରେ ଟିକାକରଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ୩ ଲକ୍ଷ ଭାକସିନେସନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍
  • ||

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ବଣ୍ଟା ଯାଉଛି ମହଙ୍ଗା କାର ? ଜାଣନ୍ତୁ

11/01/2019 at 11:46 AM

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୧୧/୧ : ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଛି | ଏତିକିବେଳେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏକ ଖାସ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି | ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ସେଠାକାର ଗରିବ, ରୋଜଗାରହିନ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ମୁହାଁ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବିଫ୍ଟ ଡ଼ିଜାୟର କାର ଦେଉଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଠିଚି | ଏହା ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସବସିଡି | ଏହି ଟଙ୍କା ସରକାରଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବନାହିଁ | ବାକିତକ ଟଙ୍କା ସେହି ବ୍ରାହ୍ମଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କୁ କମ ସୁଧ ହାରରେ ସୁଝିବାକୁ ପଡିବ | ୫୦ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ କାର ଦେଇ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି | ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ପୁଣି ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯିବ |


ଏହି ଭଳି ଏକ ଯୋଜନା ଲୋକଲୋଚନାକୁ ଆସିବାପରେ ଲୋକେ ଚମକି ଉଠିଛନ୍ତି | ଲୋକଙ୍କ ଚମକିବା ସ୍ୱାଭାବିକ କଥା | ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏମିତି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ବିବାହ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଉପକ୍ରମ ଭାବେ ଏକ କର୍ପୋରେସନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ରହିଛି | ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବ୍ରାହ୍ମଣ କୋଅପରେଟିଭ କ୍ରେଡିଟ ସୋସାଇଟି ନାମକ ଏକ ସୋସାଇଟି ରହିଛି | ଏହି ସୋସାଇଟି କମ ସୁଧ ହାରରେ ଟଙ୍କା କରଜରେ ଦେଇଥାଏ | ଏହି କର୍ପୋରେସନ ୯ଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଚଳାଉଛି |


୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରାବାବୁ ନାଇଡୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାପରେ ଏହି ବ୍ରାହ୍ମଣ ନିଗମ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା | ଏଭଳି କର୍ପୋରେସନର ସ୍ଥାପନ କରିବା ନେଇ
ନାଇଡୁ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ | ପ୍ରଦେଶ ବିଭାଜନ ବେଳେ ସମୁଦାୟ ବ୍ରାହ୍ମଣ ତେଲେଙ୍ଗାନାକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଗରିବ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ରହିଯାଇଥିଲେ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ଗରିବ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା ପାଠ କରି ଏହି ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ପରିବାର ନିଜର ଭରଣପୋଷଣ କରିଥାନ୍ତି |


ରାଜ୍ୟର ସମୁଦାୟ ଲୋକସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ | ଏହି ୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଏକ ବଡ ଅଂଶ ଗରିବ ସୀମାରେଖା ତଳେ ଅଛନ୍ତି | ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏମାନେ ବହୁତ ପଛରେ | ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରାବାବୁ ନାଇଡୁ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଦେଖିଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ହିଁ ସେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ପୁଣିଥରେ ଶାସନକୁ ଆସିଲେ ସେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚୟ କିଛି ସୁବିଧା କରିବେ |


ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖିଲେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କରିବା ରାଜ୍ୟମୁଖ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଦାୟିତ୍ୱ | କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟର ଦଳିତ ନେତା ଏହା ପଛରେ ରାଜନୈତିକ କାରଣ ଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି | ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସୁଫଳ ଆଣିଥାଏ | ଭୋଟ ପାଇବା ପାଇଁ ନାଇଡୁ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts