Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||
  • ନଭେମ୍ବରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||

ଭାରତରେ ସବୁ ଗାଡିର ଷ୍ଟିୟରିଂ ଡାହାଣ ପଟେ ଥିବାବେଳେ ବିଦେଶରେ କାହିଁକି ଗାଡିର ଷ୍ଟିୟରିଂ ବାମପଟେ ଥାଏ ? ଜାଣନ୍ତୁ…

13/12/2018 at 10:26 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୩/୧୨ : ଦେଶରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଗାଡି ଚଳାଉଛନ୍ତି | ଅନେକ ପୁରୁଷ ମହିଳା ନିଜେ ଗାଡି ଚଳାଉଛନ୍ତି | ସେମାନେ ଯେତେବେଳେ ବିଦେଶ ଯାଇଥାନ୍ତି ଚାକିରୀ ପାଇଁ କିମ୍ବା ଆଉ କୌଣସି କାରଣ ପାଇଁ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ନିଜେ ଗାଡି ଚଳାଇଥାନ୍ତି | ତେବେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ବିଦେଶରେ ଯାଇ ଗାଡି ଚଳାଇବା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | କାହିଁକି ଜାଣିଛନ୍ତି ? କାରଣ ବିଦେଶରେ ସବୁ ଗାଡିର ଷ୍ଟିୟରିଂ ବାମପଟେ ଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଗାଡିମାନଙ୍କର ଷ୍ଟିୟରିଂ ଡାହାଣ ପଟେ ଥାଏ | ତେବେ ଏମିତି କାହିଁକି ଥାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :


ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଗାଡି ସବୁ ବାମପଟେ ଚାଲେ | ୧୭୫୬ ମସିହାରେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଏହି ନିୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହାପରେ ସମସ୍ତ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସିତ ଦେଶରେ ଏହି ସମାନ ନିୟମ ପାଳନ କରାଗଲା | ତେବେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ଶାସନ କରୁଥିବା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ | ସେଥିପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଶାସନ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ଗାଡି ରାସ୍ତାର ବାମପଟେ ଚଳାଇବା ନିୟମ ହୋଇଥିଲା | 


୧୮ ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଆମେରିକାରେ ଟିମଷ୍ଟର୍ସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଗାଡି ଘୋଡା ସାହାଯ୍ୟରେ ଟଣା ଯାଉଥିଲା | ତେବେ ଏହିରେ ଡ୍ରାଇଭର ବସିବା ପାଇଁ ଜାଗା ନଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭର ବାମପଟ ଘୋଡାରେ ବସି ଡାହାଣ ହାତରେ ଚାବୁକ ମାରୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ଚଲେଇବା ଫଳରେ ଅସୁବିଧା ହେଲା | ବାମପଟେ ଚଳାଇବା ଫଳରେ ପଛରେ ଆସୁଥିବା ଘୋଡା ଗାଡି ଉପରେ ଡ୍ରାଇଭର ନଜର ରଖିପାରୁନଥିଲା | ଫଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଉଥିଲା | ଯାହାଫଳରେ ଆମେରିକାରେ ଡାହାଣ ପଟେ ଗାଡି ଚଲେଇବା ନିୟମ ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା | 

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୧୬୩ ଦେଶରେ ରାସ୍ତାର ଡାହାଣ ପଟେ ଗାଡି ଚଲେଇବା ନିୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏପଟେ ୭୬ ଦେଶରେ ରାସ୍ତାର ବାମପଟେ ଗାଡି ଚଲେଇବା ନିୟମ ରହିଛି | ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନ, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ, ମାଲ୍ଟା, ସାଇପ୍ରସକୁ ଛାଡି ଦେଲେ ଆଉ କୌଣସି ଦେଶରେ ରାସ୍ତାର ବାମପଟେ ଗାଡି ଚଲାଯାଏ ନାହିଁ | ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନରେ ମଧ୍ୟ ଗାଡି ରାସ୍ତାରେ ଡାହାଣ ପଟେ ଚଳାଯାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଚୀନ ଆଧିପତ୍ୟ ହଂକଙ୍ଗରେ ଗାଡିଗୁଡିକ ରାସ୍ତାର ବାମପଟେ ଚାଲିଥାଏ |

   Related Posts