Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ସେନାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଯବାନମାନେ କାହିଁକି ପିଇଥାଆନ୍ତି ମଦ…ସରକାର କାହିଁକି ଦିଅନ୍ତି ରିହାତି?

29/01/2020 at 12:44 PM

ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଯବାନମାନଙ୍କୁ ମଦରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଛାଡ଼ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ନିଶ୍ଚୟ ଆସିଥିବ ଯେ ଯେଉଁ ମଦକୁ ବିଷ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ ତାହା ସେନାରେ ବ୍ୟାନ୍ କାହିଁକି କରାଯାଇନଥାଏ। ପ୍ରକୃତରେ ସେନାବାହିନୀରେ ମଦ ପିଇବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା :

  • ଯବାନଙ୍କୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରକ୍ଷା କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଅନେକ ଥର ତାଙ୍କୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ଯେଉଁଠି ତାପମାତ୍ରା ମାଇନସରେ ରହିଥାଏ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଦ ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।
  • ଯେତେବେଳେ ଯବାନମାନେ ଖାଲି ବସିଥାଆନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ କଥା ମନେ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯିଏ ଯେତେ ସାହସୀ ହୋଇ ଥାଆନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ଏତେ ଦିନ ଯାଏଁ ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କଠୁ ଦୂରେଇ ରହି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଦ ତାଙ୍କୁ ଖାଲି ସମୟ ବିତାଇବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।
  • ଯେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ୍ ଆମକୁ ଶାସନ କରୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସେନାରେ ଏକ ପରମ୍ପରା ଥିଲା। ଏହି ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସେନାର ଯବାନ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ମାତ୍ରାରେ ମଦ ସେବନ କରିବେ। ଏହି ପରମ୍ପରା ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

   Related Posts