Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆମେରିକାରୁ ଗରିବ ଦେଶ କଙ୍ଗୋ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି କରୋନା ସଂଗ୍ରାମ: କେଉଁଠି କବର ଖୋଳାଯାଉଛି, କେଉଁଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ବାଜୁଛି କରତାଳି

19/04/2020 at 12:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୪ : କରୋନା, ଲକଡାଉନ୍, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ, ଆଇସୋଲେସନ, ହଟ ସ୍ପଟ୍, ଏହି କିଛି ଶବ୍ଦ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଆଲୋଚନାରେ ଆସିଛି | ଆଜି ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଶବ୍ଦ ଶୁଣିଛନ୍ତି କିମ୍ବା ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଆମର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏହି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକରେ ସୀମିତ ହୋଇ ରହିଯାଇଛି | କରୋନାରେ ବିଶ୍ୱର ୧୮୫ ଦେଶ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛି | ୪୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଲକଡାଉନରେ ଅଛନ୍ତି | ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଘରେ ରହିଛନ୍ତି। ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଛୋଟ ବଡ଼ ସହର ହଟସ୍ପଟ ପାଲଟିଛି |

ଦୁନିଆର ସୁପର ପାୱାର ଆମେରିକା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗରିବ ଦେଶ କଙ୍ଗୋ ଏବଂ ମୋଜାମ୍ବିକର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ କେବଳ କରୋନାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। କରୋନା ଠାରୁ ୧୧୮ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଆକାଶରେ ରହିଛି | ଏହି ଭୟାବହ ଭାଇରସ ଗରଜୁଛି ମଧ୍ୟ ଏବଂ ବର୍ଷୁଛି ମଧ୍ୟ | କେଉଁଠାରେ ମୃତମାନଙ୍କୁ କବର ଦେବା ପାଇଁ କବର ଖୋଳାଯାଉଛି ତ କେଉଁଠାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ପୋଲିସ କର୍ମୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା କର୍ମୀଙ୍କୁ କରତାଳି ଦେଇ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଉଛି | ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଜୀବନ ଧାରାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦେଇଛି |

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଆମେରିକାରେ ଏବେ ଯାଏଁ ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ସାରିଲେଣି | ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି | ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଚାକିରୀ ଓ ବ୍ୟବସାୟ ହରାଇ ବେକାର ହୋଇଛନ୍ତି | ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଯୁବକମାନେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ | ପୀଡିତଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜାଗା ନାହିଁ | ମୃତକଙ୍କୁ କବର ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ମଶାନରେ ଜାଗା ନାହିଁ | ଏସବୁ ଭିତରେ ଯଦି କିଛି ବଞ୍ଚିଛି ତେବେ ତାହା ହେଲା କେବଳ ଆଶା |

ଫଟୋ ମେନହଟନର NYU ଲାଙ୍ଗୋନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ବାହାରର | ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀ କାମ ଏବଂ ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟରେ ଲୁହ ପୋଛି ଦେଉଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ଏଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟାରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ବିଭାଗର କିଛି କର୍ମଚାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଟିକିଏ କମିଯାଇଥାଏ |

ଚିତ୍ରଟି ୱାଶିଂଟନର ଅଟେ | କରୋନା ସହ ଲୋକମାନେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସମ୍ମୁଖୀନ ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି | ସମୁଦ୍ର ଜଳସ୍ଥର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଘରୁ ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଥିବା ଆଖପାଖ ଗାଁଗୁଡ଼ିକ ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛି। ଏହି ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଆଦିବାସୀ ବାସ କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଘର ଛାଡି ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ହାସିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ । ସେ ଆଜିକାଲି ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି | ବେଳେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଭେଟିବାକୁ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି | ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସେ କାଚ ଝରକା ବାହାରେ ଝିଅକୁ ଦେଖି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଫେରିଯାଆନ୍ତି |

ଏହି ଫଟୋ ନ୍ୟୁୟର୍କ ସହରର | ଏଠାରେ ଲୋକେ କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା କିଭଳି ମାନୁଛନ୍ତି ଏହି ଫଟୋ ତାର ଏକ ଜୀବନ୍ତ ଉଦାହରଣ | ଏଠାରେ ଫେଲିକ୍ସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମା ନାଓମି ହାସବ୍ରୋକ୍ ନିଜ ଭଉଣୀର ପିଲାକୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ କାଚ ଝରକା ପଟେ ଦେଖିଥିଲେ | ଭଉଣୀ ଘର ବାହାରୁ ହିଁ ଫେରିଗଲେ |

ନ୍ୟୁୟର୍କ ସିଟିରେ ପ୍ରଶାସନ ହାର୍ଟ ଦ୍ୱୀପରେ କବର ଖୋଳିବା ପାଇଁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ପ୍ରତିଦିନ କରୋନା ଠାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ୱାଶିଂଟନ୍ ସ୍ଥିତ ହାରବର୍ ଭ୍ୟୁ ମେଡିକାଲ୍ କେନ୍ଦ୍ର କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ଫଟୋଚିତ୍ରର ଏକ କୋଲାଜ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛି | ସମସ୍ତେ ଏଥିରେ ହସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଦୁନିଆର ଆହୁରି ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟ ଏହା କରୁଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇ ପାରିବେ।

ଚିତ୍ରଟି ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲ୍ସର, ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ନାବିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଜାହାଜରୁ ବାହାର କରୁଛନ୍ତି | ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା।

ଲସ ଏଞ୍ଜେଲ୍ସର ଲିଲି ହେନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଏଥର ନିଜର ୧୬ ତମ ଜନ୍ମଦିନକୁ ଘରର ବାଲକୋନୀରେ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନେ ଘର ବାହାରେ ଠିଆ ହୋଇ ବେଲୁନ୍ ଉଡାଉଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମାଆ ମୋବାଇଲରୁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥିଲେ।

ଡ୍ୟାନ୍ସ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ମୋରେଗାନ୍ ଜେନକିନସ୍ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସରେ କାନ୍ଥ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଭିଡିଓ କରିଥିଲେ। ଭିଡିଓରେ ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ ସତ୍ୱେ ଜୀବନ କେତେ ସୁନ୍ଦର | ଜେନକିନସ୍ ଆଜିକାଲି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭିଡିଓ ସୁଟିଂ କରୁଛନ୍ତି |

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ ଚୀନ୍ର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଭଲ ନାହିଁ। କରୋନାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ୨୦୧୯ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ରାତିରେ ୱୁହାନ ସହରରୁ ଆସିଥିଲା | ସେହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ନୂତନ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଗତରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲା ଏବଂ ଚୀନ୍ କରୋନା ପରିଚାଳନାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲା | ଆଜି ୨୦୨୦ ଶତାବ୍ଦୀର ସ୍ମରଣୀୟ ବର୍ଷ ହୋଇପାରିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ପ୍ରାୟ କରୋନାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି | ସେ ବିଶ୍ୱକୁ କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଉପକରଣ ଏବଂ ଆସେସୋରିଜ୍ ବିକ୍ରି କରୁଛି | ସେଠାରେ ଲକଡାଉନ୍ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟ ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ହୋଇ ରେକର୍ଡ କରିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଅର୍ଥନୀତି ସହିତ ମୃତ କରୋନାଙ୍କ ଆକୃତିର ଗିଅର ବଦଳାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ରହିଛି |

ଏହି ଫଟୋ ବ୍ରାଜିଲର ସାଓ ପାଉଲୋ ସହରରୁ ଆସିଛି | କରୋନା ମୃତଦେହକୁ ସମାଧି ଦେବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶ୍ମଶାନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି | ହଜାର ହଜାର କବର ଏକାଠି ଖୋଳାଯାଉଛି। ସମାଧି କର୍ମୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆମେରିକା ପରେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସ୍ପେନ୍ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ୧.୯୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ। ସେମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ | ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ସମୁଦାୟର ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଏହି ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ଆଇସୋଲେସନରେ ଅଛନ୍ତି |

ଚୀନ୍ ପରେ ଇଟାଲୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ହଟ ସ୍ଥାନ ପାଲଟିଛି | ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତର ଇଟାଲୀ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧.୭୨ ହଜାର ମାମଲା ଏଠାକୁ ଆସିଛି | ୨୨ ହଜାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି।

ଏହି ଫଟୋ ଉତ୍ତର ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର ବେଲାପସ୍ତା ଅଟେ | ଏଠାରେ NHS ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରି ଲୋକମାନେ ବାଲକନି ଠିଆ ହୋଇ କରତାଳି ଦେଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଜ ଘରର ବାଲକୋନୀରେ ବାସନକୁସନ ବଜାଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଉଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଆସିଛି। ୫୦୦ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

   Related Posts