Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୫୭୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

କଣ ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟ ହେବି କି କରୋନା ତୃତୀୟ ଲହରର କାରଣ ? ଚେତାଇଲେ WHO ବିଶେଷଜ୍ଞ

3/07/2021 at 1:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩/୭ : ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ତାର ବିଧ୍ୱଂସ ଜାରି ରଖିଛି । କେତେକ ଦେଶରେ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ପୁଣି ଥରେ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି । କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲାକୁ ନେଇ ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ। କରୋନାର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରୁଛି । ଏହି ସମୟରେ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ୟୁରୋ କପ୍ ଉପଭୋଗ କରୁଛି ।

କିଛି ସମୟ ପରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ଭୟାବହତା ଅଧିକ ହେବ କି କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । WHO ର ବୈଷୟିକ ଲିଡ୍ ମାରିଆ ୱାନ୍ ଏନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚେତାଇଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସବୁ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟ ସୁପର ସ୍ପ୍ରେଡର ବନିବେନି ତ ? ଅର୍ଥାତ ତୃତୀୟ ଲହରର ଆଶଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ପରିସ୍ଥିତିର ଭୟାବହତା ନେଇ ସେ ପରୋକ୍ଷରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ, ଲୋକମାନେ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି । ମାସ୍କ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପିନ୍ଧୁ ନାହାଁନ୍ତି । ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଅନୁସରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏହି ସବୁ କାରଣଗୁଡିକ ପୁନର୍ବାର କରୋନାକୁ ମଜବୁତ କରିପାରିବ ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ । WHO ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ କରୋନା ତାର କାୟା ବିସ୍ତାର ଜାରି ରଖିବ । ଏଥିସହ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଜୋର ଦିଆଯାଇଛି, ଯେ କରୋନା କରୋନାର ଗୋଟିଏ ଋତୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ସତର୍କତା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆରେ ଟିକାକରଣର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇନାହିଁ ।

ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି । ତଥାପି ଅନେକ ଲୋକ ଭାଇରସର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ମାରିଆ ୱାନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟିକାକୁ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯଇଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକାକରଣର ମନ୍ଥର ଗତି ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ଏହାକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts