Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଆଜି ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||

କିଏ ବାଣ୍ଟିବେ ଅଣ୍ଡା ? ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ନା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଲେ, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ହେବ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ

1/06/2020 at 6:18 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର୧/୬: ପିଲାଙ୍କୁ କିଏ ବାଣ୍ଟିବେ ଅଣ୍ଡା ? କାହାକୁ ମିଳିବ ଦାୟିତ୍ବ ?  ତିନି ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଅଣ୍ଡା ବଣ୍ଟନ ଦାୟିତ୍ବ ଦେବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଅଲ୍ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଲେଡିଜ୍ ୱାର୍କସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ ହୋଇଛି। ଆଜି ଠାରୁ ସଂଘର କଲମ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ଅଣ୍ଡା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି। 

ଅଣ୍ଡା ବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ଏବେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ହୋଇପଡିଛି। କିଏ ବାଣ୍ଟିବ ଅଣ୍ଡା ? ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଅଙ୍ଗନାୱାଡି ଲେଡିଜ୍ ୱାର୍କସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ପକ୍ଷରୁ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ରେ ପୂର୍ବରୁ ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା। ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଠାରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କାହାରିକୁ ଅଣ୍ଡା ବାଣ୍ଟି ନଥିବା ବେଳେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ କିଭଳି ଅଣ୍ଡା ପାଇବେ ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଛୋଟ ଶିଶୁ ହୁଅନ୍ତୁ, ଏମାନଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ଓ ଛତୁଆ ଯୋଗାଣ କରିବା ଦାୟିତ୍ବ ଅଙ୍ଗନା ୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏମାନେ ହିଁ ଘର ଘର ବୁଲି ବୁଲି ଅଣ୍ଡା ଓ ଛତୁଆ ଯୋଗାଇଥାନ୍ତି। ଏବେ କିନ୍ତୁ ଅଣ୍ଡା ବଣ୍ଟନ ଦାୟିତ୍ବ ଜିଲ୍ଲାର ତିନି ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ବ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥିବା ଅଲ୍ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନାୱାଡି ଲେଡିଜ୍ ୱାର୍କସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଏହାର ବିରୋଧ କରି ଅଲ୍ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନାୱାଡି ଲେଡିଜ୍ ୱାର୍କସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଠାରୁ କଲମ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ଯଦି ତିନି ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ବଣ୍ଟନ ଦାୟିତ୍ବ ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯିବ ତାହାହେଲେ ରନ୍ଧନ ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନର ଦାୟିତ୍ବ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ବୋଲି ସଂଘ ଦାବୀ କରିଛି। ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ଅଙ୍ଗନାୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ରନ୍ଧନ ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନ ଦାୟିତ୍ବକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସଂଘ ରୋକ୍‌ଠୋକ୍ ମନା କରିଦେଇଛି। ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅଣ୍ଡା ଗ୍ରହଣ କରିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସଂଘ ରୋକ୍‌ଠୋକ୍ ମନା କରିଛନ୍ତି। ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡା, ଛତୁଆ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିଥିବା ସଂଘ କହିଛି। ଜିଲ୍ଲା ସଂଘର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ରାଜ୍ୟ ସଂଘ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶସାନର ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ସାଧାରଣରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିଛନ୍ତି। ଅଙ୍ଗନାୱାଡି କର୍ମୀ କୋଭିଡ୍ – ୧୯ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପ୍ରକୃତ ଯୋଦ୍ଧା ଭାବେ ସେବା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି।  କାହା ସ୍ବାର୍ଥରେ ଏଭଳି ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୨ଟି ବ୍ଳକ୍, ୧୭ ଏନ୍.ଏ.ସି, ଗୋଟିଏ ମହାନଗର ନିଗମ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି। ପ୍ରତି ବ୍ଳକ୍, ସହରାଞ୍ଚଳ, ମହାନଗର ନିଗମ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ  ଏହି ଦାୟିତ୍ବ ପ୍ରଦାନ କରିବା ବଦଳରେ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ତିନି ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ବ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ କାହିଁକି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି! ସେପଟେ ସଂଘ ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିଛନ୍ତି। ସମସସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ବ୍ୟାପକ କରାଯିବ ବୋଲି ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଏପଟେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ସମାଧାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts