Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||

ମଞ୍ଜୁରୀ ପୂର୍ବରୁ ରୁଷ ଭାକସିନର ଯାଞ୍ଚ କରିବ WHO, ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଉତ୍ପାଦନ, ୨୦ ଦେଶ ଦେଲେଣି ଅର୍ଡର

11/08/2020 at 9:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୮: ରୁଷ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ  କରୋନା ଭାକସିନ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରାଯିବାର ଘୋଷଣା ପରେ  ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(WHO) କହିଛି ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଭାକସିନକୁ ତେବେ ଯାଇ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବ ଯେବେ ଏହା ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ରୁଷ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭାକସିନକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେବାରେ  ବିଶ୍ଵର ପ୍ରଥମ ଦେଶ। ଏହି ଭାକସିନ ନୂତନ କରୋନା ଭାଇରସ  ବିରୋଧରେ ମଜବୁତ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ।

ଜିନେଭାରେ ଅନଲାଇନ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ସମୟରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ମୁଖପାତ୍ର ତାରିକ ଜାସାରେଭିକ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ରୁଷର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରହିଛୁ ଏବଂ ଭାକସିନର ସମ୍ଭାବିତ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି। କୌଣସି ଭାକସିନର ପରିଣାମ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହାର ଗହନ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ସମସ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ଓ ପ୍ରଣାଳୀର ମାନକ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଏ। ଏହା ପରେ ଯାଇ ଭାକସିନକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳେ।

ରୁଷର ସ୍ପୁଟନିକ ଭି ଭାକସିନକୁ ଗମାଲିଆ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମିଳିତ ଭାବେ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଦୁନିଆରେ ସଂପ୍ରତି ୧୬୫ କ୍ୟାଣ୍ଡିଟେଟ୍ ଭାକସିନ ଉପରେ କାମ ଚାଲିଛି। ଏଥିରୁ ୧୩୯ ଏବେ ପ୍ରି କ୍ଲିନିକଲ ଟ୍ରାଏଲରେ ଅଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୨୬ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ଅଲଗା ଅଲଗା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି। ଛଅଟି ଭାକସିନ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି।

ଗମାଲିଆର ଭାକସିନ ସେହି ୨୬ ଭାକସିନରେ ସାମିଲ ଯାହାର ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ସୂଚିବଦ୍ଧ ରହିଛି। ଭାକସିନର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଉଥିବା ରୁଷିୟାନ ଡାଇରେକ୍ଟ ଫଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ କିରିଲ ଦ୍ରିମିତ୍ରିଏଭ କହିଛନ୍ତି ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପରୀକ୍ଷଣ ବୁଧବାରଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଭାକସିନର ଅଦୌଗିକି ଉତ୍ପାଦନ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଆଶା ରହିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ୨୦ ଦେଶ ଏକ ଅରବରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ୍ ପାଇଁ ଅର୍ଡର ଦେଇ ସାରିଲେଣି।

ଜାସାରେଭିକ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନିୟାମକ ଏଜେନ୍ସି ରହିଛି ଯିଏ ନିଜ ସୀମାରେ ଭାକସିନ କିମ୍ବା ଔଷଧ ବ୍ୟବହାରକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥାଏ। ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରେ ଭାକସିନ ଓ ଔଷଧ ପାଇଁ ପ୍ରି କ୍ଵାଲିଫିକେସନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରହିଛି। କାରଣ ଏହା ଭାକସିନର ଗୁଭବତ୍ତା ଉପରେ ମୋହର ମାରିଥାଏ।

   Related Posts