Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ବିଶେଷ ଟିପ୍ସ

18/04/2020 at 2:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୪ : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଦୁନିଆର ଅଧକାଂଶ ଦେଶ ଲକଡାଉନ ରହିଛି | ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବାକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ସବୁ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିଛି | ରାସ୍ତାଘାଟ ଶୂନଶାନ ରହିଛି | ବସ, ମେଟ୍ରୋ, ରେଳ ସେବା, ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିଛି | ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ଭାରତର ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ ସୁବିଧା ଦେଇଛନ୍ତି | ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି |
ଘରେ କାମ କରୁଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କ ପିଠି, ଅଣ୍ଟା ଓ ଆଖିରେ ପୀଡା ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଏହାଛଡା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ମଧ୍ୟ ହେଉଛି | ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦେଖି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କିଛି ସୂଚନା ଦେଇଛି | ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ କୌଣସି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ନ ହେଉ ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କିଛି ଟିପ୍ସ ଦେଇଛି |

ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ ସମୟରେ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଗୋଟିଏ ପୋଜିସନରେ ବସିବା କାରଣରୁ ଅଣ୍ଟାରେ ପୀଡା ହେବାର ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରତି ଅଧା ଘଣ୍ଟାରେ ଥରେ ଉଠିକି ୩ ମିନିଟ ପାଇଁ ଶରୀରକୁ ଷ୍ଟ୍ରେଚ କରିବା ଦରକାର | ଏଥିରେ ଶରୀରକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ | ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ଲାପଟପ ସ୍କ୍ରିନକୁ ଦେଖିବା ଯୋଗୁଁ ଆଖିରେ ଜ୍ବଳନ ହୋଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସ୍କ୍ରିନରୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଦୂରତା ରଖିବା ଦରକାର |
ପ୍ରତି ୧୫ କିମ୍ବା ୨୦ ମିନିଟରେ ଥରେ ଦୁଇ ହାତକୁ ପରସ୍ପର ସହ ରଗଡି ଆଖିରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରଖିଲେ ଆଖିର ଜ୍ବଳନ କମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିବାନୁଯାୟୀ ଗୋଟିଏ ପୋଜିସନରେ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏଁ ବସି କାମ କରିବା ଅନୁଚିତ |
ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ନିଜକୁ କିଭଳି ଆକ୍ଟିଭ ରଖିବେ ସେ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କିଛି ଆଡ଼ଭାଇଜାରୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି |

୧. ନିଜକୁ ଆକ୍ଟିଭ ରଖିବା ପାଇଁ ଘରର ପାହାଚରେ ତଳୁ ଉପରକୁ ଓ ଉପରୁ ତଳକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଯିବା ଆସିବା କରନ୍ତୁ | ଦିନକୁ ଅତିକମରେ ୪ ରୁ ୫ ଥର ଏହିଭଳି କରନ୍ତୁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଥକାପଣ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ |

୨. ନିଜକୁ ଆକ୍ଟିଭ ଓ ଫିଟ ରଖିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ କିଛି ସମୟ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ | ଅଥବା ନିଜ ପସନ୍ଦର ଗୀତ କିମ୍ବା ମ୍ୟୁଜିକ ଲଗାଇ ଡ୍ୟାନ୍ସ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଏହାଦ୍ୱାରା ମନ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ରହିବା ସହ ଓ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିବ |

୩. ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ସମୟ ପାଇବେ ଶରୀରକୁ ଷ୍ଟ୍ରେଚ କରନ୍ତୁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଭଲ ଭାବେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଫୁର୍ତ୍ତି ଲାଗେ | ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କରିପାରିବେ |

   Related Posts