Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ : ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଆଜିଠୁ ବିନା କୋଭିଡ଼ ରିପୋର୍ଟରେ କାଳିଆ ଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ୧୦ମ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ଶେଷ, ସରକାର କହିଲେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବନି କୃଷି ଆଇନ
  • ||
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ମୁଣ୍ଡ ବିହୀନ ମୃତଦେହ, ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭ କଲା ଖୋଳତାଡ଼
  • ||
  • ଢ଼େଙ୍କାନାଳ: ବନ ବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ, ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଜାଲ ଜବତ, ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଟାଇଲ କାମ ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ଧକ୍କା ହେଲା ବାଇକ୍, ବାପା ମୃତ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଗଛ ତଳୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର
  • ||

WHOର ଆସ୍ବସ୍ତିକର ଖବର : ଲକ୍ଷଣବିହୀନ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମ୍

9/06/2020 at 1:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯।୬: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ । ସୋମବାର ଜେନେଭାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO)ର ଅଧିକାରୀ ମାରିଆ ଭାନ୍ କରଖୋଭ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ମହାମାରୀରେ ଲକ୍ଷଣ ନଦେଖାଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ଅଟେ ।

ମାରିଆ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ବାସ୍ତବରେ ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ବିପଦ ଖୁବ୍ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ଆମ ନିକଟକୁ କେତେକ ଦେଶରେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି । ଯାହାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ।

WHO ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ନୁହେଁ । ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଭାଇରସ୍ ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଏନକୋଡେଟାଲ୍ ରିପୋର୍ଟ କିମ୍ବା କୌଣସି ମଡେଲ ଉପରେ ଆଧାରିତ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ମାମଲା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଉଛି ଯେ, ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ବାରା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ । ଆମେ ଏହା ଉପରେ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ । ଆମେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛୁ ଯାହାଦ୍ବାରା ଆମେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ପାଇପାରିବା ।

ମାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ୍-୧୯ ହେଉଛି ଏକ ଶ୍ବାସକ୍ରିୟାଜନିତ ରୋଗ ଯାହା କାଶ କିମ୍ବା ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ବାହାରୁଥିବା ବୁନ୍ଦା ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କେବଳ ଲକ୍ଷଣଗତ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।

WHO ଅଧିକାରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର ନୁହେଁ । ତେବେ କୋଭିଡ୍-୧୯ର କୌଣସି ବିଶେଷ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏନାହିଁ । ଭୀଷଣ ଜ୍ବର, ଶୁଖିଲା କାଶ, ନିଶ୍ବାସ ପ୍ରଶ୍ବାସ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ । ସେଥିରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ମନୀଷା ଜୁଠାନୀ ସିଏନଏନକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀ ଉଭୟ ଲକ୍ଷଣଗତ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଲକ୍ଷଣଗତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ତଥାପି, ପୂର୍ବ-ଲକ୍ଷଣଗତ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ, ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବାର ଦୁଇ କିମ୍ବା ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ସେଣ୍ଟ୍ରିସ୍ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ୪୦% ପୂର୍ବ ଲକ୍ଷଣଗତ ରୋଗୀ ଅସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବା ପରେ ସେମାନେ ଶରୀରରେ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ।

   Related Posts