Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ଫେଲ୍ ମାରିଲା ବ୍ୟାଟିଂ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ୩୧ ରନରେ ହାରିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

WHOର ଆସ୍ବସ୍ତିକର ଖବର : ଲକ୍ଷଣବିହୀନ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମ୍

9/06/2020 at 1:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯।୬: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ । ସୋମବାର ଜେନେଭାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO)ର ଅଧିକାରୀ ମାରିଆ ଭାନ୍ କରଖୋଭ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ମହାମାରୀରେ ଲକ୍ଷଣ ନଦେଖାଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ଅଟେ ।

ମାରିଆ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ବାସ୍ତବରେ ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ବିପଦ ଖୁବ୍ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ଆମ ନିକଟକୁ କେତେକ ଦେଶରେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି । ଯାହାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ।

WHO ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ନୁହେଁ । ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଭାଇରସ୍ ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଏନକୋଡେଟାଲ୍ ରିପୋର୍ଟ କିମ୍ବା କୌଣସି ମଡେଲ ଉପରେ ଆଧାରିତ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ମାମଲା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଉଛି ଯେ, ଲକ୍ଷଣବିହୀନ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ବାରା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ । ଆମେ ଏହା ଉପରେ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ । ଆମେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛୁ ଯାହାଦ୍ବାରା ଆମେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ପାଇପାରିବା ।

ମାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ୍-୧୯ ହେଉଛି ଏକ ଶ୍ବାସକ୍ରିୟାଜନିତ ରୋଗ ଯାହା କାଶ କିମ୍ବା ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ବାହାରୁଥିବା ବୁନ୍ଦା ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କେବଳ ଲକ୍ଷଣଗତ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।

WHO ଅଧିକାରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର ନୁହେଁ । ତେବେ କୋଭିଡ୍-୧୯ର କୌଣସି ବିଶେଷ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏନାହିଁ । ଭୀଷଣ ଜ୍ବର, ଶୁଖିଲା କାଶ, ନିଶ୍ବାସ ପ୍ରଶ୍ବାସ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ । ସେଥିରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ମନୀଷା ଜୁଠାନୀ ସିଏନଏନକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀ ଉଭୟ ଲକ୍ଷଣଗତ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଲକ୍ଷଣଗତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ତଥାପି, ପୂର୍ବ-ଲକ୍ଷଣଗତ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ, ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବାର ଦୁଇ କିମ୍ବା ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ସେଣ୍ଟ୍ରିସ୍ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ୪୦% ପୂର୍ବ ଲକ୍ଷଣଗତ ରୋଗୀ ଅସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବା ପରେ ସେମାନେ ଶରୀରରେ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ।

   Related Posts