Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା : ହଳଦି ଗାଁରେ ପୁଣି ଥରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ, ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରର ୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ! ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ଭୟଙ୍କର ରୂପ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏବେବି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଚେଙ୍କ
  • ||
  • ଭିସୁଟର ୪୦ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା : କମ୍ପାନୀର ଦାବି-‘ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟରେ ତ୍ରୁଟି ନଥିଲା’
  • ||
  • ସୋନପୁର : ପଡୋଶୀଙ୍କ ସହ କଥା କଟାକଟିରୁ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ପୋଲିସକୁ ବାନ୍ଧିଲେ ଏବଂ ୨ଟି ଜିପ୍ ଜାଳିଦେଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ
  • ||

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା କୌଣସି କରୋନା ଟୀକା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବୀ ନୁହେଁ: ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ

7/09/2020 at 4:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭/୦୯: କରୋନା ଟିକା ବିକାଶ ଦିଗରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କାମ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ରୁଷ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଟିକା ତିଆରି କରିବା ଦାବି କରିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏକ ବଡ଼ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ସଂଗଠନର କହିବା କଥା ଆମର ମାନଦଣ୍ଡ ଅନୁସାରେ କ୍ଲିନକାଲ ପରୀକ୍ଷଣର ଅାଡଭାନ୍ସ ଷ୍ଟେଜରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା କୌଣସି ବି ଟିକା କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବୀ ନୁହନ୍ତି।

କିଛି ଦେଶ କରୋନାକୁ ନେଇ ଶେଷ ବା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷାରେ ପହଞ୍ଚିଲେଣି। ରୁଷର ସ୍ପୁଟନିକ ଭି ମଧ୍ୟ କରୋନା ବିରୋଧରେ ପ୍ରଭାବୀ ବୋଲି ଏମିତି ରୁଷ ମାନୁଛି। ମାତ୍ର ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ତରଫରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ବୟାନ କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି।

ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ମିଳିବାର କୌଣସି ଆଶା ନାହିଁ। ଡବ୍ଳୁଏଚଓ ପ୍ରବକ୍ତା ମାର୍ଗରେଟ୍ ହେରିସଙ୍କ ମତରେ ବିଶ୍ବରେ କିଛି ଦେଶ କରୋନା ଭାକସିନର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣରେ ରହିଛି। ମାତ୍ର ଏଥିରେ ଏମିତି ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଭାକସିନ୍ ନାହିଁ ଯାହାକୁ ପ୍ରଭାବି କହି ହେବ।

ଏପରିକି ହେରିସ୍ କହିଛନ୍ତି ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟସୁଦ୍ଧା ବ୍ୟାପକ ଟିକାକରଣର କୌଣସି ଆଶା ନାହିଁ। କୌଣସି ଭାକସିନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗୁଛି। କାରଣ ସଂଗଠନ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଛି କୌଣସି ଭାକସିନ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ କେତେ ପ୍ରଭାବୀ ହେବ ଓ ଭାକସିନ୍ ଯେପରି କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି ନ କରିବ।

ଜର୍ଜିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭାକସିନ୍ ଓ ଇମ୍ୟୁନୋଲଜି କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦେଶକ ଡେଟ୍ ରସଙ୍କ ବିଶ୍ବାସ କରୋନାର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଟିକା ସେତେଟା ପ୍ରଭାବୀ ହେବ ନାହିଁ। ସେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ କରୋନା ଟିକା ଉପରେ କାମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଯାହା ୨୦୨୧ରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଷ୍ଟେଜ୍‌କୁ ଯିବ।

   Related Posts