Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଏହି ଦୁଇଟି ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଲେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ: ମୃତ୍ୟୁ ହାର କମ୍ କରିବାରେ ବିଫଳ

5/07/2020 at 1:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୭ : ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଔଷଧ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଓ ଏଚଆଇଭି ଔଷଧ ଲୋପିନଭିର ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି | ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଦୁଇଟି ଔଷଧ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏହି ଔଷଧ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି | ସଂଗଠନ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଦୁଇଟି ଔଷଧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର କମ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇନାହିଁ |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ରୋଗୀଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ହେବ ମାନକକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଓ ଲୋପିନଭିର ଔଷଧର ଅନ୍ତରୀଣ ପରୀକ୍ଷଣର ପରିଣାମରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇନାହିଁ | ଏହି ପରିଣାମ ଆଧାରରେ ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ପରୀକ୍ଷଣର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂଚାଳନ ସମିତି ସୁପାରିଶ ଉପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି | ଏଜେନ୍ସି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନ୍ୟ ଗବେଷଣାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବନାହିଁ |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସୂଚନା ଦେଇଛିଯେ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଏହା ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା | ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ୩୨୬ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | କରୋନାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ ଓ ଭାରତରୁ ରହିଛି |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦୁନିଆରେ ସର୍ବାଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଜୁନ ୨୮ ତାରିଖରେ ରେଜିଷ୍ଟର ହୋଇଥିଲା | ଜୁନ ୨୮ ତାରିଖରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ୭୭ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | କେବଳ ଆମେରିକାରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୫୩ ହଜାର ୨୧୩ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଦୁନିଆରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭାଇରସରେ ୧ କୋଟି ୧୨ ଲକ୍ଷ ୮୩ ହଜାର ୫୦୧ ଲୋକ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି | ସେଥିରୁ ୬୩ ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୩୭ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୫ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ୯୧୮ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି |

   Related Posts