Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଭାରତକୁ WHOର ପ୍ରଶଂସା, କହିଲା- ‘ସରକାର କରୋନା ବିରୋଧରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି’

5/01/2021 at 11:41 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୦୧: ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଉଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ଭାରତରେ କରୋନା ଭାକସିନ୍‌ର ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ତେବେ ଏସବୁ ଭିତରେ ଭାରତକୁ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପ୍ରମୁଖ । କୋଭିଡ଼ ମୁକାବିଲାରେ  ଭାରତ ଉଠାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଏପିରିକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି WHO ମୁଖ୍ୟ ।

WHO ମୁଖ୍ୟ ନିଜ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ କୋଭିଡ଼-୧୯ ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇଛି । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଭାକ୍‌ସିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଭାରତ ପୁରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି । ଯଦି ଆମେ ସମସ୍ତେ ମିଶି କାମ କରିବା , ତେବେ ଏହି ଭାଇରସର ମୁକାବିଲାରେ ଆଉ ପାଦେ ଆଗକୁ ବଢିପାରିବା । ସେହିପରି ସମସ୍ତେ ଦେଶ ମିଳିତ ଭାବେ ଆମେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନିପାତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଭାବୀ ଭାକସିନ୍‌ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବା ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ କରୋନାକାଳ ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତକୁ ଅନେକ ଥର ପ୍ରଶଂସା କରିସାରିଛି । ଏପରିକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଠାଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି । ଦେଶରେ ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଅନେକ ଉପଯୁଗକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇଥିଲା । ଯାହାକି ଅତି ପ୍ରଶଂସାଯୋଗ୍ୟ ଥିଲେ ବୋଲି WHO ମୁଖ୍ୟ କହିଥିଲେ ।

ଜାନୁଆରୀ ୩ରେ DCGI ଭାରତରେ ୨ଟି କରୋନା ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । DCGI ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିବା ଭାକସିନ୍‌ ଗୁଡିକ ହେଉଛି- ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ଏବଂ ସେରମ୍‌ ଇନଷ୍ଟୁଚ୍ୟୁଟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା କୋଭିସିଲ୍ଡ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ । ଯାହାକି ଆଉ କିଛି ଦିନ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ।

   Related Posts