Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ରୋକିବାକୁ କୋରାପୁଟ ପୋଲିସର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍
  • ||
  • ଉଦଳା : ବାପଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ନଣଦେଇ ମୃତ, ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରାଧେ ଘରୁ ମିଳିଲା ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମଗ୍ରୀ : ବ୍ୟାଗ୍‌ରେ ଥିଲା ନୂଆ ଡ୍ରେସ୍, ମୋବାଇଲ୍ ଓ ଚାର୍ଜର
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ପାରିବାରିକ କଳହ ନେଲା ଜୀବନ, ସ୍ବାମୀର ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନାଲରୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ହାତ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨ ମୃତ ଓ ୫ ଆହତ
  • ||

କିଏ ଏହି ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଅଫିସର : ଯିଏ ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ, ଖୋଲିଦେଇଥିଲେ ପାକିସ୍ତାନର ଅସଲ ମୁଖା

25/09/2021 at 12:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୯: ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଯେତେ ଅସୁବିଧା ହେଉନା କାହିଁକି, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫୋରମରେ କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରୂପ ରହିବ ନାହିଁ । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଏହାର ଝଲକ । ଏଠାରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବିଷ ଉଗାଳିଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ । କୌଣସି ଟିକିଏ ବି ସୁଯୋଗ ଛାଡିନଥିଲା ବେଇଜତ କରିବାକୁ । ତେବେ ପ୍ରତି ଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତାଗିଦ୍ କରି ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଦେଖାଇଛି ଆଇନା ।

ତେବେ ଏଥର ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଭାରତର ଜଣେ ଝିଅ । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ସ୍ନେହା ଦୁବେ । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସଚିବ ସ୍ନେହା ଦୁବେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଖୁବ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ସମର୍ଥନ କରିବା ପାକିସ୍ତାନର ଇତିହାସ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ କିଏ ଏହି ସ୍ନେହା ଦୁବେ କିଏ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ବହୁତ ଆଲୋଚନା ।

ଭାରତର ଝିଅ ସ୍ନେହା ଦୁବେ ଜଣେ ୨୧୦୨ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇଏଫଏସ୍ (ଭାରତୀୟ ବ Foreign ଦେଶିକ ସେବା) ଅଧିକାରୀ । ସେ ଗୋଆରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ପୁଣେର ଫର୍ଗୁସନ୍ କଲେଜରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଜବାହରଲାଲ୍ ନେହେରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ରୁ ତାଙ୍କର ମିଫିଲ୍ କରିଥିଲେ ।

ଯେହେତୁ ତାଙ୍କୁ ୧୨ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସେବାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ କୃତିତ୍ୱ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଜଣେ ଭ୍ରମଣ ଉତ୍ସାହୀ, ସ୍ନେହା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ଆଇଏଫଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବା ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । ସ୍ନେହା ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ପ୍ରଥମ ଯିଏକି ସରକାରୀ ସେବାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ ପିତା ଏକ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ମା ଜଣେ୨୦୧୪ ରେ ତାଙ୍କୁ ମାଦ୍ରିଦରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ସ୍ନେହା ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସଚିବ । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଜରୁରୀ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଘେରି ରହିପାରିବେ ।

   Related Posts