Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଇତିହାସରେ ଏମିତି କେବେ ଘଟିନଥିଲା: କଣ ସତରେ ମାଳିକା କଥା ସତ, ବାରହାତ ଖଣ୍ଡା ଧରି କଳକି ଅବତାରରେ ଆସିବେ ଜଗନ୍ନାଥ ???

28/12/2018 at 8:02 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୮|୧୨: ବାର ଘଣ୍ଟାର ନୀତି ବିଳମ୍ବ । ସକାଳ ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତୀ ହେବା କଥା ଆଉ ହେଲା ସଂଧ୍ୟା  ୫ଟାରେ । ଏପଟେ  ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ ହେଉଥିଲେ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଇତିହାସରେ ଏମିତି କେବେ ଘଟିନଥିଲା। ଆଜି ଯାହା ଘଟିଲା ଏକ କଳଙ୍କିତ ଅଧ୍ୟାୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା।

ଆଜି ଯାହା ଘଟିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଇତିହାସରେ କଲଙ୍କିତ ଅଧ୍ୟାୟ ହେଲା। ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସେବାୟତ-ପୋଲିସ- ସେବାୟତ-ସେବାୟତ, ଭକ୍ତ –ସେବାୟତ କିମ୍ବା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର ଝଗଡ଼ାଝାଟି ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏମିତି କିଛି ହୋଇନଥିଲା। ଆଉ କାହିଁକେତେ ଦୂର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଭକ୍ତ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦୁ ଥିଲା। ଆଖିରୁ ତାର ବହୁଥିଲା ଅଶ୍ରୁ।

କେତେବେଳେ କ୍ଷୋଭ, କେତେବେଳେ କ୍ରୋଧ କେତେବେଳେ ଅଭିମାନ ଆଉ କେତେବେଳେ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଭକ୍ତ ନିଜର ମନର କଥା କହୁଥିଲା। ଯେଉଁମାନେ ଅହଂକାରରେ ଅନ୍ଧ  ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଭଗବାନଙ୍କ ସହିତ ବାଦ କରିବାକୁ ସାହସ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏମାନେ କିନ୍ତୁ  ଥିଲେ ଅସହାୟ।

ଏବେବି ଅନେକ ଭକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ଦିଅଁ ଦର୍ଶନ ନକଲେ ସେମାନେ ଅନ୍ନ ସ୍ପର୍ଶ କରିନ୍ତିନି। ଆଜି ଯେତେବେଳେ ସ୍ବୟଂ ଭଗବାନ ଓପାସ ଅଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ବି ଅନ୍ନ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ। ସାରା ଓଡିଶାରେ ଭକ୍ତ ମନ ଆନ୍ଦୋଳିତ ହେଉଥିଲା। କଣ ସତରେ ମାଳିକା କଥା ସତ ହବାକୁ ଯାଉଛି। କଣ ବାରହାତ ଖଣ୍ଡା ଧରି କଳକି ଅବତାରରେ ଆସିବେ ଜଗନ୍ନାଥ।

ଯେତେବେଳେ ଦ୍ବାର ଫିଟିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଭକ୍ତଙ୍କ ଆନନ୍ଦ କହିଲେ ନସରେ। ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଆସି କହିଥିଲେ ଆଜି ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ଯାଏଁ ଦର୍ଶନ ଚାଲୁ ରହିବ । ଏହା ବି ପ୍ରଶାସନର ମର୍ଜି। ଆଉ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାରିକେଡ଼ରେ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ କହି ଧାଇଁଥିଲା ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ।  

ବେଶ୍‌ କିଛି ଦିନ ଧରି ଯାହା କିଛି ଘଟିଚାଲିଛି ସବୁକିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଇତିହାସରେ କେବେବି ଘଟିନଥିଲା। ଦାରୁ ଫିକ୍ସଂଠାରୁଆରମ୍ଭ କରି ଦିନରେ ବ୍ରହ୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରର ଚାବି ହଜିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସିଂହଦ୍ବାରରେ ଲାଠି ଚାର୍ଜ ହେବା ଏବଂ ବାଇଶି ପାହାଚ ଯାଏଁ ଚପଲ ପିନ୍ଧି କିଛି ପଶିଯିବା। କେତେବେଳେ ଅନଲାଇନ ଟିକେଟ କେତେବେଳେ ପାରମାଣିକ ଟିକେଟ। ଏସବୁ କିଛି ବାଦ ବିବାଦ କିର୍ତ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ରରେ କଳଙ୍କ ଲଗାଉନି ତ।  

   Related Posts