Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କିଏ ହିଜବୁଲର ନୂଆ କମାଣ୍ଡର ଗାଜୀ ହାଇଦର ? ସରକାରୀ ଚାକିରୀରୁ ମୋଷ୍ଟ୍ ଓ୍ୱାଣ୍ଟେଡ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀ

11/05/2020 at 5:30 PM

ଶ୍ରୀନଗର, ୧୧|୦୫ :  କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହୁଦ୍ଦୀନ ଗାଜୀ ହାଇଦରକୁ ନୂଆ କମାଣ୍ଡର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି । ଗାଜୀ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କରିବାର କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା । ସେ ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଅଟେ । ଗତ କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ ରିୟାଜ ନାଇକୁକୁ ମାରି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏବେ ଗାଜି ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ମୋଷ୍ଟ୍ ଓ୍ୱାଣ୍ଟେଡ୍ ହୋଇଯାଇଛି ।

କିଏ ଗାଜି ହାଇଦର

ରିୟାଜ ନାଇକୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇବା ପରେ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହୁଦ୍ଦୀନ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଗାଜୀ ହାଇଦରକୁ ସଙ୍ଗଠନର ନୂଆ କମାଣ୍ଡର ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଛି । ଗାଜୀର ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି ସୈଫୁଲ୍ଲାହ ମୀର । ସେ ମେଡିକାଲ ପଢିଛି । ସେ ଡାକ୍ତର ସେଫ୍ ଓ ମୁସାହିବ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ପରିଚିତ ।  ଏପରିକି ସେ ପୋଲିସ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଆହତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଗାଜୀ ପୁଲଓ୍ୱାମାରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପାଠ ପଢିଥିଲା । ପରେ ସେ ସରକାରୀ ଆଇଆଇଟିରୁ ମେଡିକାଲ କୋର୍ସ କରିଥିଲା । କିଛିଦିନ ଯାଏଁ ସେ ଶ୍ରୀନଗରର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକରେ ଟେକନିସିଆନ୍ ଭାବେ କାମ କରିଥିଲା । ସେ ୩ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଚାକିରୀ କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା । ଏପରିକି ସେ ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରରେ ଅଫିମ ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସୀ କେଏନଏସ ମୁତାବିକ, ପିଓକେରେ ଆୟୋଜିତ ଶୋକସଭାରେ ଗାଜୀକୁ ନୂଆ କମାଣ୍ଡର ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଗାଜୀ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ହିଟଲିଷ୍ଟକୁ ଚାଲି ଆସିଛି । ଗାଜୀକୁ ମୋଷ୍ଟ୍ ଓ୍ୱାଣ୍ଟେଡ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସୟିଦ ସଲାହୁଦ୍ଦୀନର ଖାସ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଗାଜୀର ପୁଲଓ୍ନାମା, କୁଲଗାମ ଓ ସୋପିଆନ ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ସକ୍ରିୟ ନେଟଓ୍ୱର୍କ ରହିଛି ।

   Related Posts