Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

‘ଜୋନାଥନ୍’ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ସବୁଠୁ ବୟସ୍କ ଜୀବନ୍ତ ପ୍ରାଣୀ, ବୟସ ୧୮୯ ବର୍ଷ

8/09/2021 at 1:30 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୦୯ : ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ କଇଁଛ ଅଧିକ ଦିନ ବଞ୍ଚନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜୋନାଥନ୍, ସିସିଲ୍ସର ବିଶାଳ କଇଁଛ ଦୁନିଆର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଜୀବ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମହାସାଗରରେ ଥିବା ବ୍ରିଟିଶ୍ ଓଭରସିଜ୍ ଟେରିଟୋରୀ ‘ସେଣ୍ଟ୍ ହେଲେନା’ ଦ୍ୱୀପରେ ରହୁଥିବା ଜୋନାଥନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ, ମହାବାତ୍ୟା, ମାରାତ୍ମକ ସ୍ପେନିସ୍ ଫ୍ଲୁ ଦେଖିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିସିଲ୍ସ ଦ୍ୱୀପରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବଢୁଥିବା ଦେଖୁଛି । ୧୮୮୨ ମସିହାରେ ତାସହ ଅନ୍ୟ ତିନୋଟି କଇଁଛ ଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାକୁ ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ତାକୁ ୧୮୯ ବର୍ଷ ହୋଇଛି। ଜୋନାଥନର ନାମ ୧୯୩୦ ଦଶକରେ ସେଣ୍ଟ ହେଲେନାର ରାଜ୍ୟପାଳ ସାର୍ ସ୍ପେନ୍ସର ଡେଭିସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଖାଯାଇଥିଲା।

A Seychelles giant Tortoise, Jonathan lives on the grounds of Plantation House, the official residence of the governor of St Helena. (Image: Twitter)

ଜୋନାଥନ୍ କିଏ ?

ସେଚେଲ୍ସର ବିଶାଳ କଇଁଛ, ଜୋନାଥନ୍ ସେଣ୍ଟ ହେଲେନାର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ସରକାରୀ ବାସଭବନ ପ୍ଲାଣ୍ଟେସନ ହାଉସ ପରିସରରେ ରୁହେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ। ଜୋନାଥନର ବୟସର ଆକଳନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଲା କାରଣ ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ତାକୁ ୧୮୮୨ ମସିହାରେ ‘ସେଣ୍ଟ ହେଲେନା’କୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିପକ୍ୱ ଥିଲା ।

ଜୋନାଥନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କିପରି?

ଜୋନାଥନର ନାମ ‘ଗିନିଜ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସ’ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୮୩୨ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଏହି କଇଁଛ ଆଇଫେଲ ଟାୱାର ଠାରୁ ପୁରାତନ ଯାହା ୧୮୮୭ ମସିହାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା। ଯଦିଓ ଜୋନାଥନ୍ ତାର ସାଧାରଣ ହାରାହାରି ଆୟୁଷ ୧୫୦ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ତେବେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ବୟସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ବ୍ୟତୀତ ସେ ସୁସ୍ଥ ଅଛି। ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ହେତୁ ସେ ଆଖିରେ ଅନ୍ଧ ହେବା ସହିତ ଗନ୍ଧର ସମସ୍ତ ଇନ୍ଦ୍ରିୟ ହରାଇଛି, କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଭଲ ଶ୍ରବଣ ଦକ୍ଷତା ସହିତ ସେ ସୁସ୍ଥ ଅଛି ।

କଇଁଛମାନେ ଏତେ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିପରି ବଞ୍ଚନ୍ତି?

ଯଦିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଠୋସ୍ କାରଣ କିମ୍ବା ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର କିଛି ତତ୍ତ୍ୱ ଅଛି ଯାହା କଇଁଛମାନଙ୍କୁ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିତ କରିଥାଏ। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, କିଛି ପଦାର୍ଥ ଜଣା ପଡିଥିଲା ​​ଯାହା କୋଷର କ୍ଷତି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟାଇଥାଏ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜୋନାଥନ ପରି ଏକ ବିଶାଳ କଇଁଛ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର କଇଁଛଙ୍କ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆପୋପ୍ଟୋସିସ୍ ନାମକ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟବହାର କରି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ଶୀଘ୍ର ମାରି ଏହି କୋଷଗୁଡିକର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପ୍ରଭାବରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଆୟୁ ବଢାଇଥାଏ ।

ଜୋନାଥନ୍ ଏକମାତ୍ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସୁପର ଓଲ୍ଡ କଇଁଛ ନୁହେଁ । ‘ତୁଇ ମାଲିଲା’ ନାମକ କଇଁଛଟି ଭୂମିରେ ଥିବା ସର୍ବ ପୁରାତନ ଜୀବର ଗିନିଜ ରେକର୍ଡ ରଖିଛି, ଯାହାର ମୃତ୍ୟୁ ୧୯୬୬ ମସିହାରେ ଟୋଙ୍ଗାରେ ୧୮୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ‘ଆଡଭାଇଟା’ ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଲଡାବ୍ରା ବିଶାଳ କଇଁଛ ଥିଲା ଯାହା ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଭାରତର କୋଲକାତାର ଆଲିପୋର ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ଉଦ୍ୟାନରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲା । କୁହାଯାଏ ସେ  ୨୫୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣାର ଥିଲା।

   Related Posts