Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିବ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମରଶରୀର, ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||

ଶେଷରେ ମାନିଲା WHO, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବାରେ ଉହାନ ଦାୟୀ

8/05/2020 at 8:36 PM

ବେଜିଂ ୦୮।୦୫: କରୋନା ଭାଇରସ୍‌କୁ ନେଇ ସାରା ଦୁନିଆ ଚୀନ ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦୁଛନ୍ତି। ଭାଇରସ୍‌କୁ ନିଜ ଦେଶରେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ରୋକିବାରେ ଚୀନ ବିଫଳ ହେବା ସହିତ ଏହି ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵକୁ ଅନ୍ଧକାରରେ ରଖିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଚୀନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(WHO) ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆରୋପ ଲାଗିଛି। WHOର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଦେଖି ଯେ କେହି ବି ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ପ୍ରତି ଆଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଶେଷରେ ଏହି ସଂସ୍ଥା ମାନିଛି ଯେ, ଚୀନର ଉହାନ ବଜାର କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣରେ ବଡ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଏହି ଦିଗରେ ଆହୁରି ଗବେଷଣା କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ କହିଛି।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଫୁଡ୍ ସେଫ୍‌ଟୀ ଜୁନାଟିକ ଭାଇରସ୍‌ର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ. ପିଟର ବେନ୍ ଏମ୍ବରେକ୍ କହିଛନ୍ତି, ଉହାନ ବଜାରର କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବ୍ୟାପିବାରେ ବଡ ଭୂମିକା ରହିଛି। ମାତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ ଯେ, କେମିତି ଏବଂ କିପରି ଭୂମିକା ରହିଛି। କଣ  ଉହାନ ବଜାର ଭାଇରସ୍‌ର ସ୍ରୋତ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଚୀନ ଜାନୁଆରୀରେ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ଉହାନ ବଜାରକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା।

ପିଟର କହିଛନ୍ତି, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ ଯେ, ଜୀବନ୍ତ ପଶୁ କି ସଂକ୍ରମିତ ଦୋକାନୀ କି ସଂକ୍ରମିତ ଗ୍ରାହକ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଏ ପ୍ରଥମେ ଭାଇରସ୍‌କୁ ଏହି ବଜାରକୁ ଆଣିଥିଲା। ଏହା ଉପରେ ଯାଞ୍ଚର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।  ପିଟର ଚୀନ ଉପରେ ଆମେରିକା ଲଗାଉଥିବା ଆରୋପ ଉପରେ କୌଣସି ଉତ୍ତର ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ପିଟର କହିଛନ୍ତି,  ମର୍ସ ଭାଇରସ୍‌ ଓଟରୁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଏହା ଜାଣିବା ଲାଗି ଗବେଷକଙ୍କୁ ବର୍ଷେ ସମୟ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା। ଏବେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ବିଳମ୍ବ ଘଟିନାହିଁ। ମର୍ସ ଭାଇରସ୍‌ ୨୦୧୨ରେ ସାଉଦି ଆରବରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମିଡିଲ୍ ଇଷ୍ଟକୁ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା।

ପିଟର କହିଛନ୍ତି, ଏହାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଯେ, ଚୀନ ପାଖରେ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସାଧନ ରହିଛି ଏବଂ ବହୁତ ଯୋଗ୍ୟ ଗବେଷକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ବଜାରର ମାଂସ ବଜାରରେ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା, ସଫା ସୁତୁରା ରଖିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts