Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା : ଚାଲିଗଲା ମା’, ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ପଛରୁ ଆସି ଝାମ୍ପି ନେଲେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଲୁଟେରାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ୪୫ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌, ଘରୁ ଜବତ ହେଲା ନଗଦ ୧୭ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ନକଲି ଲଙ୍କାଗୁଣ୍ଡ କାରଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ୍, ପୁଣି ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଆଜିଠୁ ବିନା କୋଭିଡ଼ ରିପୋର୍ଟରେ କାଳିଆ ଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||

ଭାରତକୁ ଜୋରଦାର ପ୍ରଶଂସା କଲେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ, କହିଲେ ‘କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବେ ତୁମ ହାତ ମୁଠାରେ’

24/03/2020 at 1:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ନିଜର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଭାରତରେ ୫୦୦ ଲୋକ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଲେଣି । ଏହାର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୫୪୮ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାଇକଲ ଜେ ରିୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ ପରି ଭାରତ ଏକ ଜନବହୁଳ ଦେଶ ଏବଂ ଏହି ଜନବହୁଳ ଦେଶରେ ଯାହା କିଛି ଘଟେ ତାହା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହେବ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ବାସ୍ତବରେ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଭାରତ ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ଜାରି ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ।

ମାଇକଲ ଜେ ରିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ସାଇଲେଣ୍ଟ କିଲର କୁହାଯାଉଥିବା ୨ଟି ରୋଗ (ସ୍ମଲ୍ ପକ୍ସ ଏବଂ ପୋଲିଓ) କୁ ମୂଳୋତ୍ପାଟନ କରିବାରେ ଭାରତ ବିଶ୍ବରେ ଆଗରେ ରହିଛି । ଭାରତର ଅପାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସମସ୍ତ ଦେଶର କ୍ଷମତା ରହିଛି ନିଜ ନିଜ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ନାଗରିକ ସମାଜକୁ ଏକତ୍ର କରିପାରିବେ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଜାତିସଂଘର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରେ କରୋନାଙ୍କ ଭୟାବହତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାରା ଦୁନିଆରେ ବିଶ୍ବ ଶାନ୍ତିକୁ ନେଇ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ବିଶ୍ବର ସବୁ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ତୁରନ୍ତ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ନେଇ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି । ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଉପରେ ସଶସ୍ତ୍ର ସଂଘର୍ଷ ଏବଂ ଆମ ଜୀବନର ପ୍ରକୃତ ସଂଗ୍ରାମ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା, ଶତ୍ରୁତାକୁ ଛାଡି ଅବିଶ୍ବାସ ତଥା ଶତ୍ରୁତାକୁ ଦୂର କରିବାର ସମୟ।’

ଯେତେବେଳେ କି, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ | କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୧୬୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଏହାସହ ୩.୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଇଟାଲୀରେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ୬୦୭୭ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାରେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବିଶ୍ବର ୧୯୦ଟି ଦେଶ କରୋନା ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ | ଇଟାଲୀ ପରେ ଚାଇନାରେ ୩୨୭୦ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

   Related Posts