Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରଥମ ଷ୍ଟ୍ରେନର ନାମ ‘ଡେଲଟା’: WHO ଦେଲା କୋଭିଡ ଭାରିଆଣ୍ଟର ନୂତନ ନାମ

1/06/2021 at 7:17 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧/୦୬ : କରୋନା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ନେଇ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ SARS-CoV-2 ର ନାମ ଉଚାରଣ ଏବଂ ମନେରଖିବାରେ ସହଜ ହେବା ଭଳି ନାମକରଣ କରିଛି । କରୋନ ପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇଥିବା ଭାଇରସର ନାମକରଣ ଗ୍ରୀକ ଅଲଫାବେଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ନାମିତ ହୋଇଛି । ବ୍ୟାପକ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ତର୍ଜମା ପରେ ଏହି ନାମ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ।

ଏଥିପାଇଁ WHO ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଏହା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା । ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ନାମକରଣ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ଏବଂ ଅଣ-ଆଣବିକ, ଜୀବାଣୁ ଟକ୍ସୋନୋମିକ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରାଧିକରଣ । WHO ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲେବଲ୍ ନ୍ୟସ୍ତ କରିବ ଯାହାକି ଭାରିଏଣ୍ଟସ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟର୍ସ କିମ୍ବା ଭାରିଏଣ୍ଟସ୍ ଅଫ୍ କନ୍ସର୍ନ ଭାବରେ ନିର୍ମିତ ।

ଭାରତରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରଥମ କରି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାରିଆଣ୍ଟ B.1.617.2 G/452R.V3 ର ନାମକୁ ଡେଲ୍ଟା ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନାର ୨ୟ ଷ୍ଟ୍ରେନର(B.1.617.1) ନାମ ‘କପ୍ପା’ ରଖାଯାଇଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ବ୍ରିଟେନରେ ମିଳିଥିବା କରୋନା ଭାରିଆଣ୍ଟ ନାମ ‘ଆଲଫା’ ରଖାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ମିଳୁଥିବା ଭାରିଆଣ୍ଟର ନାମ ‘ବିଟା’ ରଖାଯାଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ବ୍ରାଜିଲରେ ମିଳିଥିବା ଷ୍ଟ୍ରେନକୁ WHO ନାମକରଣ କରିଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ଭାରିଆଣ୍ଟର ନାମ ‘ଏପସିଲନ୍’ ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଏବର୍ଷ ମିଳଥିବା ଭାରିଆଣ୍ଟର ନାମ ‘ଥିଟା’ ରଖାଯାଇଛି ।

   Related Posts