Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

କାମରେ ଆସିଲା ଭାରତର ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ, ପୁଣି ଥରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍‌ର ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କଲା WHO

5/06/2020 at 6:24 PM

ଜିନେଭା/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୦୬: କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅନେକ ଦେଶରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ  ରହିଥିବା ଔଷଧ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନକୁ ନେଇ ଭାରତର ପ୍ରୟାସ ସଫଳ ହୋଇଛି। ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(WHO) କରୋନାର ଚିକିତ୍ସାରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍‌ ଔଷଧକୁ ଟ୍ରାଏଲ ଭାବେ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ବୁଧବାର ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ପ୍ରମୁଖ ଟେଡ୍ରୋସ୍‌ ଏଡନ, ଗେବରେୟେସସ କହିଛନ୍ତି ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍‌ର ଟ୍ରାଏଲ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ଏହା  ପୂର୍ବରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍‌ର ଟ୍ରାଏଲ ରୋକି ଦେଇଥିଲା। ସଂଗଠନ ଦାବି କରିଥଲା ଯେ, ଏଥିରେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟର କ୍ଷତି ଘଟିପାରେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ସାଇନ୍ସ ମ୍ୟାଗ୍‌ଜିନ୍ ଲାସେଣ୍ଟର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥଲା ଯେ,  ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍ ଔଷଧ କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏଥିରେ ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ମାତ୍ର ଆଜି ଲାସେଣ୍ଟ ନିଜର ଏହି ଲେଖାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଛି। ଲାସେଣ୍ଟରେ ଛପିଥିବା ଖବର ପରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଏହାର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା। ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଭାରତ ଏହାର ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଥିଲା। ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହାର ବିରୋଧ କରି ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ଯେ, ଯେବେ ଲାସେଣ୍ଟ ନିଜର ଏହି ଲେଖାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲେ ତେବେ ଯାଇ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍‌ର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଟେଡ୍ରୋସ୍ କହିଛନ୍ତି, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏଗ୍‌ଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍ ଅଫ ସଲିଡେରିଟି ଟ୍ରାଏଲ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍‌ର ଟ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ରୋକ୍ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା. କାରଣ ଏହି ଔଷଧରେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି କୁପ୍ରଭାବ ପଡିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିଲା। ସୁରକ୍ଷା ଡାଟା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ପ୍ରତିଷେଧମୂଳକ ଭାବେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଉପଲବ୍ଧ ମୃତ୍ୟୁ ତଥ୍ୟକୁ ଦେଖି କମିଟି ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରାଏଲ ହୋଇଥିବା ସୁପାରିଶରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍‌ ସହିତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଟ୍ରାଏଲ ଜାରି ରଖାଯିବ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ସବୁଠୁ ଅଧିକ କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ରହିଛି। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସାଧାରଣତଃ ମାଲେରିଆ ଚିକିତ୍ସାରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଏ।

   Related Posts