Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଧଳା ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର ‘ଗୋରୀ’ ଦେଲା ୫୦ଟି ଅଣ୍ଡା, ତଥାପି ମା ହେବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ

24/06/2019 at 6:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୪|୬: ମା ହେବା ଖୁସିରେ ଫାଟି ପଡୁଛି ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର ଗୋରୀ । ୫୦ ଟି  ଅଣ୍ଡା ଦେଇଛି । ଖାଇବା ପିଇବା ଛାଡିଦେଇଥିବା ଗୋରୀ ଆଗଭଳି କଥା ମାନିଲାଣି । ତେବେ ଗୋରୀ ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବାରୁ ସବୁଥର ଭଳି ଏଥର ବି ଅଣ୍ଡାରୁ ଛୁଆ ଫୁଟିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍ । …

ଗୋରୀର ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ । ମନ ମାରି ବସିଥିବା ଗୋରୀ ଏବେ ଖୁସିରେ ଗଦ ଗଦ । ନହେବ ବା କେମିତି । କାରଣ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ମା’ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଇଆଠୁ ବଡ ଖବର ବା ତା ପାଇଁ କ’ଣ ହୋଇପାରେ । ୫୦ ଟି ଅଣ୍ଡା ଦେଇଛି କୁମ୍ଭୀର ଗୋରୀ । ଅପେକ୍ଷା କରିଛି, କୁନି ଶାବକଙ୍କୁ ।

 ମା’ ହେବା ଖୁସୀରେ ଗୋରୀ ଏବେ ଆଗଭଳି କଥା ମାନିଲାଣି । ଖିଆ ପିଆ ବି ଠିକ୍ ରେ କଲାଣି । କାରଣ ମା’ ହୋଇନପାରିବା ଦୁଃଖରେ ଖାଇବା ପିଇବା ଛାଡି ଦେଇଥିଲା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଧଳା ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର ‘ଗୋରୀ’ । ଖାଇବାକୁ ଡାକିଲେ ଶୁଣୁନଥିଲା । ୪୫ ବର୍ଷିୟା ଗୋରୀର ଏଭଳି ଅସ୍ବଭାବିକ ଆଚରଣ ବନ୍ୟଯନ୍ତୁପ୍ରେମୀ ଓ ପରିବେଶବିତମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗୋରୀର ତଳି ପେଟ ଫୁଲି ଥିବବାରୁ ଓ ଆବଦ୍ଧ ପୋଖରୀ ହୁଡ଼ାରେ ବସା ବାନ୍ଧିଥିବାରୁ ଅଣ୍ଡା ଦେଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏବେ ଅନୁମାନ ସତ ହୋଇଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ୫ ଥର ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥିଲା ଗୋରୀ । କିନ୍ତୁ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଡାଙ୍ଗମାଳଠାରେ ଏକ ଆବଦ୍ଧ ପୋଖରୀ ମଧ୍ୟରେ ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବାରୁ ଅଣ୍ଡାରୁ ଛୁଆ ବହାରି ନ ଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ୧୯୮୭ ମସିହାରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଏକ ଅଣ୍ଡିରା କୁମ୍ଭୀର ଅଣାଯାଇ ଗୋରୀ ସହ ମିଳନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଶେଷରେ ଗୋରୀର ଆକ୍ରମଣରେ ଉକ୍ତ ଅଣ୍ଡିରା କୁମ୍ଭୀରର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଏହାପରେ ୧୯୯୦ ମସିହାରେ କାଣୀ ଓ ୧୯୯୨ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଭଏଟର ନାମକ ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଣ୍ଡିରା କୁମ୍ଭୀର ଅଣାଯାଇ ଗୋରୀ ସହ ଏକତ୍ର ବସବାସ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟ ଗୋରୀ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନଥିଲା। ଫଳରେ ଗୋରୀ ଆଜି ଯାଏଁ ମା’ ହୋଇ ପାରିନି । ଏଥର ବି ଅଣ୍ଡାରୁ ଛୁଆ ଫୁଟିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ।

   Related Posts