Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

କିଭଳି ଘରେ ଅଧିକ ବିସ୍ତାର ଲାଭ କରୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ବୈଜ୍ଞାନିକ କଲେ ଖୁଲାସା

2/08/2020 at 11:24 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୮ : ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲା ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢିଚାଲିଛି | ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ ଲକ୍ଷ ପାର କରିସାରିଛି | କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁସବୁ ଘରେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ ସେଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିପଦ ଅଧିକ ରହିଛି | ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ମିନେସୋଟା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଜାହିର କରିଛି | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଛୋଟ ଓ ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା କେବଳ ବାୟୁରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିନଥାଏ ବରଂ ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରହିଯାଏ |

ଆଜିକାଲି ଘର ବହୁତ ଛୋଟ ହେବାକୁ ଲାଗିଲାନି | ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଛୋଟ ଘରେ ରହିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ | କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଛୋଟ ଘର ଆହୁରି ବିପଦ | ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବଡ ଓ ଖୋଲାମେଲା ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ବିପଦ କମ ରହିଛି | 

ଗତ କିଛି ମାସରେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି | କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ସାରା ଦୁନିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି | କରୋନାର ପ୍ରାଥମିକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ୩ ଫୁଟ ଦୂର ଯାଏଁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ | ଏହାପରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ୬ ରୁ ୮ ଫୁଟ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ କୁହାଯାଉଛି ଯେ କରୋନାର ପ୍ରଭାବ ୧୩ ଫୁଟ ଦୂରତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ | 

ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଛୋଟ ଘର ଭିତରେ ପବନ ବା ବାୟୁ ଘର ଭିତରେ ହିଁ ବୁଲୁଥାଏ କିନ୍ତୁ ବଡ ଓ ଖୋଲା ଘରେ ପବନ ପ୍ରବାହ ଜାରି ରହିଥାଏ | ତାଛଡା ବନ୍ଦ ଘରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଭଲ ଭାବେ ପଡ଼ିନଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭାଇରସ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ | ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପଡୁନଥିବା ଘର ଭାଇରସ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ବଡ ଓ ଖୋଲା ଘରେ ଭାଇରସ ଅଧିକ ସମୟ ରହିନଥାଏ ଏବଂ ପବନର ଗତି ସହ ଭାଇରସ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଥାଏ |  

   Related Posts