Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||
  • ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCର ପେଡ୍ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନନ୍ ଏସି ୧୦୯୯ ଓ ଏସି ରୁମ୍ ୧୪୯୯ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ହିଂସା ଘଟଣା, ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ବିଡିଓଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ, ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇ ନିର୍ବାଚିତ ଜନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଧାରଣା ୪ର୍ଥ ଦିନରେ
  • ||

ତୈଳ ଯୁଦ୍ଧର ଶେଷ କେବେ ? ଇତିହାସ କହୁଛି ଶୀଘ୍ର ନୁହେଁ

18/03/2020 at 5:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୩ : ସାଉଦି ଆରବ ଓ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିଲା ତୈଳ ଯୁଦ୍ଧ କେବେ ଶେଷ ହେବ ସେନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ | ଯଦି ତୈଳ ଯୁଦ୍ଧର ଇତିହାସ ଉପରେ ନଜର ପକାଯାଏ ତାହେଲେ ଏହାର ଶେଷ ନଥିଲା ଭଳି ଜଣାପଡୁଛି | ସାଉଦି ଆରବର ରାଜଧାନୀ ରିୟାଧ ୪ଟି ଯୁଦ୍ଧର ମୁକସାକ୍ଷୀ | ଗତ ୩୫ ବର୍ଷରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଉଦିରେ ତୈଳ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁଦ୍ଧ ଅତି କମରେ ବର୍ଷେ ଯାଏଁ ଚାଲିଥାଏ ଏବଂ ଦର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ଥର କିଛି ଅଲଗା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | କାରଣ ଚାହିଦା ମୁତାବକ ତୈଳ ମହଜୂତ ରହିଛି |

ଜାଣନ୍ତୁ ଇତିହାସର ଏହି ୩ଟି ତୈଳ ଯୁଦ୍ଧ ସମ୍ପର୍କରେ

ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧ : ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ୧୯୮୫ ମସିହାରେ | ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ୧୩ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିଲା | ସେତେବେଳେ ସାଉଦି ରାଜା ତାଇଫ ଏକ ମିଟିଙ୍ଗରେ ତୈଳ ରପ୍ତାନି ଦେଶଗୁଡିକୁ ସତର୍କ କରିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ଦେଶ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନର ସମସ୍ତ ବୋଝ ଏକା ବହନ କରିବ ନାହିଁ | ସେହି ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ରିୟାଧରେ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | ସେତେବେଳେ ତୈଳ ଦର ୧ ବ୍ୟାରେଲ (୧୧୯ ଲିଟର)କୁ ୩୧ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରୁ ୯.୭୫ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏହି ଦର ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଲା | ୧୯୮୬ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ଅଶାନ୍ତି ଲାଗି ରହିଲା |

ଦ୍ୱିତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ : ଦ୍ୱିତୀୟ ତୈଳ ଯୁଦ୍ଧ ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ୧୭ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଲା | ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଜାକର୍ତ୍ତାରେ ଏନେଇ ବୈଠକ ବସିଥିଲା | ଭେନିଜୁଏଲା ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ପିନ ସାଉଦି ଆରବ ଉତ୍ପାଦନ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିଲା | ଯାହାଫଳରେ ଆମେରିକୀୟ ମାର୍କେଟରେ ସେୟାର କିଣିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଚାହିଦା କମି ଯିବାରୁ ମାର୍କେଟରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ତା ଦେଖା ଦେଇଥିଲା | ଫଳରେ ତୈଳ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପ୍ରତି ୨୦ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରୁ ଖସି ୧୦ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରୁ କମ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଲା ୧୯୯୯ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅଶାନ୍ତି ଲାଗି ରହିଥିଲା |

ତୃତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ : ତୃତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ୨୦୧୪ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଭିଏନାର ଏକ ବୈଠକରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ତୈଳ ରପ୍ତାନି କରୁନଥିବା ଦେଶ ଉତ୍ପାଦନ କମାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଆମେରିକୀୟ ବଜାରରେ ଏହାର କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ସେନେଇ ଚିନ୍ତିତ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ସାଉଦି ଆରମ୍ଭ ତୈଳ ପମ୍ପ ଆଟ ୱିଲ ପଲିସି ଆପଣେଇଥିଲା | ତୈଳ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୧୦୦ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରୁ ୨୭.୮୮ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରକୁ ଖସି ଯାଇଥିଲା | ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ୨୦୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇଛି | ତୈଳ ଦର ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଖସିଛି | ପୂର୍ବରୁ ତୈଳ ଦର ଲଗାତାର କିଛି ମାସ ଧରି ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରିୟାଧର ପଲିସି ଅନେକ କଷ୍ଟ ଦେବ ଯାହାଫଳରେ ସମସ୍ତେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ |

   Related Posts