Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ଭାରତ ଆସିବ ପଳାତକ ନିରବ ମୋଦି, ଅନୁମତି ଦେଲେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶ୍ବଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ବାଇଁଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ଆସିଥିଲେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମନାଇବାକୁ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ମାତ୍ର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଉଧାର ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ, ମହିଳା ମଣ୍ଡଳ ସଭାନେତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ ମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ହରସିମରତ କୌର ବାଦଲ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସଂକ୍ରମଣ ଆଗକୁ ଆହୁରି ବଢି ବଢି ଚାଲିବ – ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଗୀତିକାର ପଣ୍ଡିତ କିରଣ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ: ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନେଇଥିଲେ ଭ୍ୟାକସିନ୍
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେ​‌ଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି. ଏସ୍‌. ୟେଦିୟୁରପ୍ପା, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ନେଇଥିଲେ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବର UPDରେ ଜାରି ହେବ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ମୁତୟନ ହେବେ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଳବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସୁନ୍ଦରଗଡର ୨ ବିଜେଡି ନେତା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||

ମୋଟାପଣ ଦୁର କରିବାର ଅଛି ତେବେ ବ୍ୟାୟାମର ୩୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ପିଅନ୍ତୁ କଫି, ଜାଣନ୍ତୁ ୱାର୍କଆଉଟ୍ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ

9/04/2021 at 11:55 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୪: ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ୟାୟାମ ପୂର୍ବରୁ କଫି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ୩୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ କଫି ପିଇବା ମୋଟାପଣ ଦୁର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

Up to 25 cups of coffee a day safe for heart health, study shows - CNN

ସ୍ପେନର ଗ୍ରାନାଡା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଫି ଫ୍ୟାଟ୍ ଅକ୍ସିଡେସନ୍ ବଢାଇଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଫ୍ୟାଟ୍ କମାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, କଫି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ।  କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଉପକାରୀ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଅଳ୍ପ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଡାକ୍ତର ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ଜୋସେ ଅମରୋ ଗହଟେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ୟାଟ୍ ଅକ୍ସିଡେସନ୍ ବଢାଇବା ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ଖାଲି ପେଟରେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆଥଲେଟିକ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ କଫି ର ପ୍ରଭାବକୁ ବୁଝିବାକୁ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୧୫ ଜଣ ପୁରୁଷ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ସାତ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ଚାରିଥର ବ୍ୟାୟାମ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କର ଫ୍ୟାଟ୍ କମିବାର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ନିୟମିତ ଭାବରେ ମାପ କରାଯାଉଥିଲା । ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ପାଞ୍ଚ ମି.ଲି. କଫି କିମ୍ବା ସକାଳ ଆଠଟାରେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଞ୍ଚଟାରେ ଗୋଟ୍ଏ ପ୍ଲେସବୋ ନେଇଥିଲେ । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଲା ଯେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ଯେଉଁମାନେ କଫି ପିଉଥିଲେ, ସେମାନେ ପ୍ଲେସବୋ ନେଉଥିବାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଫ୍ୟାଟ୍ କମ୍ କରିଥିଲେ । ଡାକ୍ତର ଆମାରୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଏରୋବିକ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାର ୩୦ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ କଫି ପିଇବା ଫ୍ୟାଟ୍ ଅକ୍ସିଡେସନ୍ ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

Athlete in downward facing dog position on shore - The Social Lit

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅଧିକ ଓଜନ କିମ୍ବା ମେଦବହୁଳରେ ଗ୍ରସ୍ତ, ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନଙ୍କର ୨୫ ରୁ ଉପରେ ବିଏମଆଇ ଅଛି । ମୋଟାପଣକୁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ସହିତ ଯୋଡା ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ମଧୁମେହ, ହୃଦରୋଗ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୯୫ ନିୟୁତ କପ୍ କଫି ପିଆଯାଇଥାଏ ।  ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଅଫ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍ ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅପରାହ୍ନରେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେବ । ପ୍ରକୃତରେ, ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ବ୍ୟାୟାମ ସମୟରେ ଫ୍ୟାଟ୍ ଅକ୍ସିଡେସନ୍ ସକାଳ ଅପେକ୍ଷା ଅପରାହ୍ନରେ ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା । ଫଳାଫଳରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ କଫି ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବ୍ୟାୟାମ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ହେଉଛି ଫ୍ୟାଟ୍ କମାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ।

   Related Posts