Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଆଳରେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ୍ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଚାବି ନେଇଯାଉଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ ବି ଅଛି ଏପରି ବିକଳ୍ପ ଆଇନ୍‌…

28/02/2020 at 7:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୮/୨: ସଂଶୋଧିତ ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ କେବଳ ଗତ ବର୍ଷ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ଏହା ପରେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ ଏବଂ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲାଣ କାଟିବାରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏକ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍‌ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଟକାଇଥାଏ। ତେବେ ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କାରଣ ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ କିଛି ଅଧିକାର ଅଛି। ଏଥି ସହିତ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସର କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅଛି। ଯାହା ସେମାନେ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ କ’ଣ ମାଗିପାରିବେ?
ଯଦି ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍‌ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଟକାଇବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ମାଗିବେ । ତେଣୁ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ସର୍ବଦା ପାଖରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ନିମ୍ନଲିଖିତ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକର ମୂଳ କପି ରଖିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ୧୨-୧୨-୧୮ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଡିଜିଲକର କିମ୍ବା m ପରିବହନ ଆପରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବୈଧତା ରହିଛି।

ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅଧୀନରେ ପ୍ରଦୂଷଣ (PUC)
ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ
କାର୍ ବୀମା ପଲିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ |

ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସର ଅଧିକାର କ’ଣ?

ଯଦି ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଟକାଇଥାଏ, ଯଦି ଆପଣ ସନ୍ଦେହ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଉପରୋକ୍ତ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ।
ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କିମ୍ବା ଲାଲ୍ ଲାଇଟ୍ ଜମ୍ପ ଭଳି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଟ୍ରାଫିକ୍ କର୍ମଚାରୀ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିକୁ ଜବତ କରିପାରିବେ।


ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ଆପଣଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ କରିବାର ଅଧିକାର ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ରସିଦ ମଧ୍ୟ ଦେବେ।
ଯଦି ଆପଣ ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ସୀମିତ ପରିମାଣର ମଦ୍ୟପାନ କିମ୍ବା ନିଶା ସେବନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିନା ୱାରେଣ୍ଟରେ ଗିରଫ କରାଯାଇପାରିବ।
ଯଦି ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଟକାଇଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ପତ୍ର ମାଗି ପାରିବେ। ଆପଣ ତାଙ୍କ ବେଲ୍ଟ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ନାମ ଜାଣିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବେଲ୍ଟ ନାହିଁ, ତେବେ ଏକ ID କାର୍ଡ ମାଗନ୍ତୁ । ଯଦି ପୋଲିସ୍ ଏସବୁକୁ ମନା କରେ, ତେବେ ତୁମର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦେଖାଇବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ।

ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୧୩୦ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଆପଣଙ୍କୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦେଖାଇବାକୁ କୁହନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଲାଇସେନ୍ସ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ। ବାକି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦେଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଦଲିଲ ଖୋଜୁଥିବା ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀ ୟୁନିଫର୍ମରେ ରହିବା ଜରୁରୀ।

• ଯଦି ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ତୁମର ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ କରନ୍ତି, ତେବେ ତୁମର ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ବିଭାଗରୁ ରସିଦ ମାଗିବାର ଅଧିକାର ଅଛି।
• ଯଦି ଆପଣ କାର ଭିତରେ ବସିଛନ୍ତି, ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିକୁ କ୍ରେନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଟାଣି ପାରିବ ନାହିଁ।
• ଯଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ଆପଣଙ୍କ ସହ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଅସଦାଚରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ନିକଟସ୍ଥ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ।

• ଯଦି ପୋଲିସ୍ ଚାଲାଣ କାଟନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପରିମାଣକୁ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଜମା କରିପାରିବେ।
• ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ତୁମକୁ କାରରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ। କିମ୍ବା ତୁମେ ତୁମର କାରର ଚାବିକୁ ଜବରଦସ୍ତ ଛଡ଼ାଇ ନେଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଇଗ୍ନିସନ୍ ବନ୍ଦ କରିପାରିବ ନାହିଁ।
ଟ୍ରାଫିକ୍ ଚ୍ୟାଲେନରେ କଣ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ।

• ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନର ସୂଚନା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।
• କୋର୍ଟର ନାମ ଜାଣିବା ଏବଂ ମାମଲା କେଉଁଠାରେ ଚାଲିବ ତାହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।
ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଠିକଣା।
ଚାଲାଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଦସ୍ତଖତ ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ।
ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସଙ୍କ ସହ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ?
• ତୁମ କାରରେ ରୁହ, ଗାଡିର ଇଞ୍ଜିନ୍ ବନ୍ଦ କର ଏବଂ ଗ୍ଲାସ ବାହାର କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୁଅ। ଏହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଶାନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ |
• ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ପୋଲିସ୍ ମଧ୍ୟ ମଣିଷ, ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମଧ୍ୟାହ୍ନ, ବର୍ଷା ଏବଂ ଶୀତରେ ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅ ଏବଂ ଭଦ୍ର ଆଚରଣ ଦେଖାନ୍ତୁ। ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ଆପଣଙ୍କ ଆଚରଣ ଦେଖି ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ଛାଡି ଦେଇ ପାରେ।

ଯଦି ଆପଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମାଗିବାର ଅଧିକାର ଅଛି। ରାସ୍ତାର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପୋଲିସର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ। ଯଦି ତୁମେ କିଛି ସନ୍ଦେହଜନକ ଦେଖୁଛ, ତୁମକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ତାଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି |
ଚାବି ନେବାକୁ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସର ଅଧିକାର ଅଛି କି?

ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ 1932 ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଏହା କରିବା ବେଆଇନ ଅଟେ। ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ତୁମର କାର୍ ଚାବିକୁ ଜବରଦସ୍ତ ଛଡ଼ାଇ ନେଇପାରିବ ନାହିଁ।

   Related Posts